Toksinės atliekos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Būgnų Slėnis, toksinių atliekų sąvartynas Kentukyje, JAV.

Toksinės atliekosatliekos, kurių sudėtyje yra nuodingų medžiagų arba kurios pačios yra nuodingos medžiagos, galinčios sutrikdyti organizmų sveikatą, sukelti ligas ar mirtį. Dalis tokių atliekų yra lengvai plintančios ir gali apnuodyti ežerus, upes ir kitus vandens telkinius, dirvožemius, orą, žemės ūkio produkciją.

Toksinės atliekos yra pavojingų atliekų variantas.

Kartu su kitomis užterštumo problemomis, toksinės atliekos tapo rimta problema pramonės revoliucijos metu. Toksinėms atliekoms priskiriami pramonės ir komercijos produktai, kurie atsiranda tiek iš gyventojų sunaudotų produktų (pvz., valymo priemonės, kosmetika), tiek iš žemės ūkio (pvz., cheminės trąšos, pesticidai), kariuomenės (pvz., branduolinių ginklų bandymai, cheminis ginklas), medicinos įmonių (pvz., medikamentai) veiklų, tiek iš radioaktyvių šaltinių ir galiausiai lengvosios pramonės (pvz., sauso valymo įmonių įkūrimas).[1][2]

Padariniai žmogaus sveikatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Toksinėse atliekose dažniausiai aptinkami kancerogenai. Todėl tokių toksinių medžiagų nutekėjimas ar išgaravimas iš jų saugyklų gali žymiai padidinti vėžio riziką žmonėms apsikrėtusiems minėtomis medžiagomis. Pavyzdžiui, reto kraujo vėžio - eritrocitozės židinys buvo atrastas netoli toksinių atliekų sąvartyno Pensilvanijoje 2008 metais.[3]

Toksinės atliekos, kuriose yra organinės kilmės kancerogenų, gali būti naikinami deginant juos, nors toks būdas yra brangus. Tačiau jei atliekose yra sunkiųjų metalų arba radioaktyvių izotopų, tokios atliekos turi būti atskirtos ir laikomos specialiuose sandėliuose, nes jos negali būti sunaikintos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Environmental Risks and Pregnancy“. March Of Dimes. Nuoroda tikrinta 2009-03-11. 
  2. „China birth defects 'up sharply'. BBC News. 1 February 2009. Nuoroda tikrinta 2009-03-11. 
  3. MICHAEL RUBINKAM (2008). „Cancer cluster confirmed in northeast Pennsylvania“. Associated Press. Suarchyvuota iš originalo 2008-09-02. Nuoroda tikrinta 2010-01-31.