Tiručirapalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tiručirapalis
திருச்சிராப்பள்ளி
Tiručirapalis. Reginys į Šrirangamo salą
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė Indijos vėliava Indija
Valstija Tamilnadas Tamilnadas
Rajonas Tiručirapalio rajonas
Gyventojų (2011) 916 857
Altitudė 88 m
Vikiteka Tiručirapalis

Tiručirapalis (tamil. திருச்சிராப்பள்ளி  = Tiruccirāppaḷḷi), dar žinomas kaip Tričinopolis (angl. Trichinopoly) – miestas pietų Indijoje, vidurio Tamilnade, 322 km į pietvakarius nuo Čenajaus, ties Kaverio deltos pradžia (dalis miesto – Šrirangamo saloje). Metalo apdirbimo, odos apdirbimo, tekstilės, tabako, maisto pramonė. Brangakmenių apdirbimas, juvelyrika. Apylinkėse yra skalūnų kasyklos.[1] Veikia keletas institutų, yra oro uostas, geležinkelio mazgas.

Dauguma Tiručirapalio gyventojų – hinduistai, yra ~20 % musulmonų, šiek tiek krikščionių, džainų, sikhų. Vyraujanti kalba – tamilų.

Miestas garsus savo hinduistinėmis šventyklomis – dauguma jų pastatytos Čolų imperijos laikais, su būdingomis aukštomis gopuromis. Žymiausios iš tokių yra Šivos Džambukešvaros (II a.), Samajapuramo Mariamanės, Šivos Erumbešvaros, Višnaus Ranganathasvamio (tikima, kad čia esti mokytojo Ramanudžos palaikai) ir kt. Taip pat yra katalikų Šv. Marijos katedra, Nadyro Šacho mečetė. Išlikusi miesto tvirtovė, karališkieji rūmai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinio Tiručirapalio Uraijuro kvartalas nuo III a. pr. m. e. buvo Čolų imperijos sostinė. II a. per Kaverio upę valdovas Karikala įsakė pastatyti Kalanajaus užtvanką. Valdant Palavams, apie VI a. pastatyta tvirtovė ant uolos. 1311 m. miestą užkariavo musulmonai, bet 1371 m. jį atkariavo Vidžajanagaro imperija. Valdant Kumarui Krišnapai Najakai, Tiručirapalis tapo Madurajaus Najakų valstybės sostine. 1736 m. miestą vėl užėmė musulmonai ir valdė iki 1741 m., kai po apgulties jį atkovojo marathai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 427