Pereiti prie turinio

Tikroji Airijos respublikonų partija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Tikroji Airijos respublikonų armija (Real Irish Republican Army arba Real IRA) – nuo IRA atskilusi karinė grupė, susiformavusi 1997 m. Ši organizacija yra Europos Sąjungos teoristinių organizacijų sąraše.[1] Organizacija yra uždrausta Airijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV.

Airijos respublikonų partijos skilimas įvyko 1997 m. vykusiame slaptame General Army Convention susirinkime, kuriame turėjo būti apsispręsta dėl IRA ir Sinn Féin pozicijos dėl taikos proceso ir Didžiojo penktadienio sutarties. Šiame susirinkime Gerry Adams pavyko didžiąją dalį dalyvavusių svarbiausių pogrindžio organizacijos aktyvistų įtikinti ilgalaikių paliaubų reikalingumu.

Nesutikę su tuo IRA nariai sukūrė Tikrąją Airijos respublikonų armiją. Į ją įėjo buvę IRA nariai iš Pietų Armagh, taip pat Derio, Strabane ir Newry. Pirmasis organizacijos lyderis buvo Michael McKevitt.[2] Michael McKevitt 2003 m. rugpjūtyje buvo įkalintas pagal kaltinimus vadovavus teroristinei veiklai.[3] Netrukus po susikūrimo Tikroji IRA pradėjo atakas, panašias į tas, kurias iki ugnies nutraukimo vykdė IRA, tačiau ji neturėjo pakankamai stiprios paramos bazės, į ją buvo infiltruoti informatoriai ir 1998 m. pirmojoje pusėje tai leido Garda Síochána ir Royal Ulster Constabulary atlikti svarbių organizacijos narių areštus. Nepaisant to Tikroji IRA 1998 m. rugpjūčio 15 d. sugebėjo įvykdyti sprogdinimą Omagh miesto centre, kurio metu žuvo 29 žmonės, tarp jų nėščia moteris. šis sprogdinimas, kuris pasak Tikrosios IRA turėjo sukelti nuostolių komercinei infrastruktūrai, sukėlė pasipiktinimą Airijoje, Jungtinėje Karalystėje ir pasaulyje. Daug Tikrosios IRA narių paliko organizaciją, o An Garda Síochána ir britų policija dėjo dideles pastangas sugriauti organizaciją.

Per 1997 ir 1998 m. Tikroji IRA įvykdė keletą sprogdinimų:[4]

  1. EU-Liste der Terrororganisationen vom 29. Mai 2006[neveikianti nuoroda]
  2. English, Richard (2003). Armed Struggle: The History of the IRA. Pan Books. p. 316. ISBN 0-330-49388-4.
  3. McKevitt sentenced to 20 years
  4. Eye Spy magazine Archyvuota kopija 2007-04-03 iš Wayback Machine projekto.