Teodoras Ateistas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Teodoras Ateistas (iš Kirėnės, gr. Θεόδωρος ὁ ἄθεος, 340250 m. pr. m. e.) – senovės graikų filosofas, kirėniečių mokyklos atstovas, gyvenęs maždaug 300 m. pr. m. e. Manė, kad gyvenimo tikslas yra patirti kiek galima daugiau malonumų ir vengti blogų emocijų. Vienas pirmųjų rašytiniuose šaltiniuose minimų ateistų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teodoras buvo Aristipo Jaunesniojo mokinys. Taip pat mokėsi pas daug kitų garsių to meto filosofų.

Yra žinoma, kad buvo ištremtas iš Kirėnės, tačiau priežastis neaiški. Apie jo tolimesnį gyvenimą išlikę tik antikinių rašytojų pasakotos anekdotų pobūdžio istorijos, iš kurių galima spręsti, kad gyveno Atėnuose, kur dėl kažkokių priežasčių beveik teko stoti prieš Areopago teismą. Vėliau Teodoras buvo išvytas ir iš Atėnų, gyveno Aleksandrijoje, dirbo Ptolemėjui. Ptolemėjo pasiųstas kaip ambasadorius į Lisimacho valdomą Makedoniją, įžeidė pastarąjį per daug atvirom pastabom. Pagrasintas nukryžiavimu, atsakė, kad „tokius grasinimus naudok tik savo pavaldiniams, nes Teodorui nesvarbu, ar jis pūva ore ar ant žemės“. Šį jo atsakymą labai vertino ir citavo vėlesni rašytojai (Ciceronas, Seneka). Vėliau panašu kad jis vėl grįžo pas Ptolemėjų.

Taip pat rašoma, kad jis su mokiniais keliavo į Korintą, bet nėra tvirtai žinoma, kuriuo periodu tai vyko. Gali būti, kad dar tais laikais, kai gyveno Atėnuose.

Galiausiai Teodoras grįžo į Kirėnę, kur tikriausiai ir mirė.

Filosofija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teodoras buvo teodoriečių (Θεοδώρειοι) filosofinės mokyklos pradininkas. Jo filosofija išsivystė iš kirėniečių mokyklos. Pastaroji jau pati buvo gana ekstremali hedonizmo atšaka, o Teodoras ėjo dar toliau. Jis mokė, kad nėra nieko savaime blogo vagystėse, svetimavime ar šventvagystėse, kad visuomenės nuomonės susiformavimas apie šiuos dalykus kaip apie blogus atsirado tik riboti kvailiams. Buvo aršus ateistas, nors yra abejonių, ar Teodoras tikrai neigė bet kokius dievus apskritai, ar tik būtent tuometinių religijų dievus. Ateistu jį vadino Ciceronas, Diogenas Lercijus, Plutarchas, kai kurie krikščionių rašytojai. Kiti, pvz., Klemensas Aleksandrietis, rašė tik kad Teodoras atmetė tuometinę religiją ir jos dievus.

Yra žinoma, kad Teodoras parašė knygą „Apie dievus“ (Περὶ Θεῶν), kuri, pasak Lercijaus, buvo šaltinis daugeliui Epikūro argumentų prieš dievų egzistavimą. Pati knyga iki mūsų dienų išlikusi nėra. Pasak Sudos, filosofas yra parašęs ir daugiau darbų apie savo filosofiją bei kitus dalykus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]