Taylor Swift

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
Taylor Swift

Taylor Swift 2019-ųjų iHeartRadio muzikos apdovanojimuose
Biografija
Pilnas vardasTaylor Alison Swift
Gimė1989 m. gruodžio 13 d. (30 metų)
Redingas, Pensilvanija, JAV
Žanraikantri, kantri-pop, pop, poprokas, indie
VeiklaDainininkė, dainų autorė, dainų prodiuserė, muzikos vaizdų klipų režisierė, aktorė
Instrumentaivokalas, gitara, bandža, ukulele, pianinas
Aktyvumo metai2006–dabar
Įrašų kompanijaBig Machine Records, Republic Records
Svetainėtaylorswift.com

Taylor Alison Swift (g. 1989 m. gruodžio 13 d.) – JAV kantri ir pop muzikos atlikėja, dainų autorė. Būdama 14-os, ji tapo jauniausia dainininke, kuri pasirašė sutartį su „Sony/ATV Music publishing house“ . 15-os ji pasirašė savo pirmąją įrašų sutartį. Jos 2006-aisias išleistas debiutinis albumas susilaukė didelės sėkmės ir tapo ilgiausiai išbuvusiu albumu populiariausių muzikos albumų sąraše, pirmajame dešimtmetyje, Jungtinėse Valstijose. Swift antrasis albumas „Fearless“ (2008) buvo išleistas 2008-aisiais. Su tokiais singlais kaip „Love Story“ ir „You Belong With Me“, albumas tapo geriausiai parduodamu albumu JAV 2009-aisiais ir buvo sertifikuotas deimantiniu. Šis albumas laimėjo 4 „Grammy“ apdovanojimus, o Taylor Swift tapo jauniausia dainininke, kuri kada nors laimėjo „Metų albumo“ kategorijoje.

Swift buvo vienintelė dainų autorė savo trečiajame albume „Speak Now“ (2010), kuris laimėjo du „Grammy“ apdovanojimus ir buvo pirmasis jos albumas, kuris debiutavo su 1 milijonu pardavimų Jungtinėse Valstijose. Taylor Swift išleido ketvirtąjį savo albumą „Red“ (2012), kurio lydintysis singlas „We Are Never Ever Getting Back Together“ pasiekė pirmąją vietą „Billboard Hot 100“ populiariausių įrašų sąraše. Su savo penktuoju albumu ir pirmuoju pop albumu – „1989“ (2014), ji laimėjo tris „Grammy“ apdovanojimus, įskaitant prestižinę „Metų albumo“ kategoriją. Ji tapo pirmąja moterimi, „Billboard Hot 100“ populiariausių įrašų sąraše, pakeitusi pačią save, su savo singlaisShake It Off“ ir „Blank Space“. Swift šeštasis albumas „Reputation“ (2017) padarė ją vienintele dainininke pasaulyje su keturiais einančiais iš eilės albumais, kurie pardavė 1 milijoną kopijų Jungtinėse Valstijose, per vieną savaitę, o singlas „Look What You Made Me Do“ pasiekė pirmąją vietą „Billboard Hot 100“ populiariausių įrašų sąraše. Jos septintasis albumas „Lover“ – padarė ją antrąja moterimi istorijoje, su šešiais einančiais iš eilės albumais, kurie pasiekė pirmąją vietą „Billboard 200“ populiariausių albumų sąraše. 2020 m. Taylor išleido savo aštuntąjį studijinį albumą „folklore“. Su šiuo albumu ir naujuoju singlu „cardigan“, Taylor Swift tapo vieninteliu žmogumi, kuris debiutavo singlą (Billboard Hot 100) ir albumą (Billboard 200) tuo pačiu metu.

Su 50 milijonų parduotų albumų kopijų, įskaitant 37 milijonus Jungtinėje Valstijose, Taylor Swift yra viena iš geriausiai parduodamų muzikos atlikėjų. Ji yra laimėjusi 10 „Grammy“ apdovanojimų, 1 „Emmy“ apdovanojimą, yra sumušusi septynis Gineso rekordus. Ji yra daugiausiai apdovanota dainininkė „Amerikos muzikos apdovanojimuose“ (29 apdovanojimai), taip pat daugiausiai apdovanota dainininkė moteris „Billboard muzikos apdovanojimuose“ (23 apdovanojimai). Kaip dainų autorė, Taylor Swift buvo pagerbta Nešvilio dainų autorių asociacijos „Dainų autorių šlovės alėjoje“ ir 2015 buvo paminėta tarp geriausių dainų autorių „Rolling Stone“ šimtuke. Ji taip pat buvo paminėta „Time“ sąraše kaip viena iš įtakingiausių žmonių pasaulyje (2010, 2015, 2019) ir buvo paskelbta įtakingiausia pasaulio žvaigžde „Forbes“ žvaigždžių šimtuke (2016 ir 2019). Taylor Swift yra jauniausia moteris, kada nors paminėta „Forbes“ šimtuke, tarp įtakingiausių moterų pasaulyje (2015). 2019 metais „Billboard“ ją paskelbė aštuntąja sąraše – „Geriausi dainininkai istorijoje“, tai aukščiausia vieta, atlikėjai, kuri debiutavo 21-ame amžiuje. „Billboard“ 2019-aisias ją taip pat paskelbė „Dešimtmečio moterimi“, o „Amerikos muzikos apdovanojimai“ apdovanojo ją „Dešimtmečio dainininkės“ apdovanojimu.

Gyvenimas ir karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1989–2003: ankstyvasis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Alison Swift gimė gruodžio 13 d., 1989 m., Redinge, Pensilvanijoje. Jos tėtis, Scott Swift, buvo biržos makleris, mama Andrea Swift buvo namų šeimininkė, kuri taip pat dirbo kaip investicinių fondų rinkodaros vadovė. Swift buvo pavadinta pagal James Taylor. Ji turi jaunesnįjį brolį Austin Swift, kuris yra aktorius. Ji praleido savo vaikystę Kalėdų eglučių ūkyje, kurį jos tėtis nusipirko iš savo kliento. Ji mokėsi „Alvernia Montessor“ mokykloje, kur pamokas vedė Bernardinų Pranciškonų vienuolės. Vėliau ji perėjo į „Wyndkroft“ mokyklą. Po kelių metų šeima persikėlė į Vjomisingą, Pensilvaniją, kur ji ėjo į „Wyomissing Area Junior/Senior“ vidurinę mokyklą.

Būdama devynerių, Swift susidomėjo muzikiniu teatru ir pradėjo ten rengti pasirodymus. Ji taip pat reguliariai važinėjo į Niujorką lankyti vokalo ir vaidinimo pamokų. Vėliau, įkvėpta Shania Twain, ji pradėjo labiau domėtis kantri stiliaus muzika. Ji praleido savo savaitgalius, pasirodydama vietiniuose festivaliuose ir renginiuose. Po to kai Swift pažiūrėjo dokumentiką apie Faith Hill, ji pajautė, kad norėdama pradėti savo muzikinę karjerą, jai reikia persikelti į Nešvilį, Tenesio valstiją. Taylor, būdama 11-os, keliavo su mama aplankyti įrašų kompanijų Nešvilyje ir nusiuntė jiems savo karaoke įrašus, kur ji dainuoja Dolly Parton ir Dixie Chicks dainas. Įrašų kompanijos ją atmetė, nes, „visi tame mieste norėjo daryti tai, ką aš darau, todėl aš pradėjau galvoti, kam man reikia sugalvoti būdą būti kitokiai“.

Kai Swift buvo beveik 12-os metų amžiaus, kompiuterius taisantis vietinis muzikantas Ronnie Cremer, išmokė Taylor kaip groti gitara. Jis padėjo jai padaryti pirmus žingsnius kaip dainų autorei. Su juo ji parašė savo pirmąją dainą „Lucky You“. 2003 m., Swift ir jos tėvai pradėjo dirbti su Niujorko muzikos vadybininku Dan Dymtrow. Su jo pagalba, Swift pasirodė Abercrombie & Fitch kampanijoje „Rising Stars“ („Kylančios žvaigždės“), jos originalią dainą pridėjo į „Maybelline“ rinkinio CD, o Taylor ėjo į susitikimus su didelėmis įrašų kompanijomis. Po jos originalių dainų pasirodymo per „RCA Records“ perklausą, Swift pradėjo vystyti sutartį ir važinėti į Nešvilį su savo mama.

Kad padėtų Swift prasimušti kantri muzikos industrijoje, jos tėtis perkėlė savo ofisą į Nešvilį, kai jai buvo 14-ka. Ji ir jos šeima persikėlė namą prie ežero pakrantės Hendersonvilyje, Tenesio valstijoje. Taylor ėjo į Hendersonvilio vidurinę mokyklą, bet po dviejų metų pakeitė mokyklą į Aaron Akademiją, kuri leido jai mokytis namuose ir tiko su jos gastrolių tvarkaraščiu; mokyklą pabaigė vienais metais anksčiau.

2004–2008: karjeros pradžia ir „Taylor Swift“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nešvilyje, Taylor Swift dirbo su patyrusiais dainų autoriais, tokiais kaip Troy Verges, Brett Beavers, Brett James, Mac McAnally ir Warren Brothers. Ten ji sukūrė ilgai trukusį darbinį bendradarbiavimą su Liz Rose. Jie pradėjo rinktis į dviejų valandų dainų rašymo sesijas, kiekvieną antradienį, po pamokų. Rose sakė, kad: "tai vienos iš lengviausių sesijų, kurias esu daręs. Iš tiesų, aš tik jos patarėjas. Ji rašo apie tai kas nutiko mokykloje tą dieną. Ji turėjo tokią aiškią viziją, ką ji nori pasakyti. Ji visada turi pačių geriausių „kabliukų“. Swift pasirašė sutartį su „Sony/ATV Tree publishing house“ ir paliko „RCA Records“, kai jai buvo 14-ka metų. Vėliau ji sakė: „Aš iš tiesų jaučiau, kad senka laikas. Aš norėjau įamžinti šiuos savo gyvenimo metus albume, kol jie dar atstovautų ką aš dabar jaučiu“

Taylor Swift pasirodo Yahoo! būstinėje Sunnyvale, Kalifornija, 2007

Industrijos perklausoje, Nešvilio „Bluebird“ kavinėje, 2005 m., Swift patraukė Scott Borchetta dėmesį, „DreamWorks Records“ vadybininką, kuris ruošėsi įkurti savo nepriklausomą įrašų kompaniją, pavadinimu – Big Machine Records. Pirmą kartą Taylor jį sutiko 2004 m. Swift tapo viena iš pirmųjų atlikėjų, kuri pasirašė sutartį su „Big Machine Records“, jos tėtis nusipirko 3 procentus akcijų kompanijoje už apytiksliai $120,000. Iš karto po to, Taylor Swift pradėjo dirbti prie savo debiutinio albumo. Swift įkalbėjo „Big Machine Records“ pasamdyti jai prodiuserį Nathan Chapman, su kuriuo ji sakė turinti tinkamą „chemiją“. Ji parašė tris dainas viena debiutiniam albumui, o likusias aštuonias su Rose, Robert Ellis Orrall, Brian Maher ir Angelo Petraglia. „Taylor Swift buvo išleistas spalio 24 d., 2006 m. „The New York Times“ pavadino šį albumą "mažu pop-kantri šedevru. " „Taylor Swift“ pasiekė penktą vietą „Billboard 200“ populiariausių albumų sąraše ir ten praleido 157 savaites. Tai buvo ilgiausias laiko tarpas Jungtinėse Valstijose tą dešimtmetį. Pagal 2016 m., rugpjūtį, albumas jau buvo parduotas 7.75 milijonų tiražu.

Po singlo „Tim McGraw“, 2007–2008 dar buvo išleisti keturi singlai: „Teardrops on My Guitar“, „Our Song“, „Picture to Burn“ ir „Should’ve Said No“. Visi jie buvo labai sėkmingi, o „Our Song“ ir „Should’ve Said No“ pasiekė pirmąją vietą „Billboard Hot Country songs“ sąraše. Swift taip pat išleido Kalėdinį albumą „Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection 2007 m. spalio mėn. ir EP „Beautiful Eyes“ 2008 m. liepos mėn. Ji intensyviai reklamavo savo albumą, pasirodydama kaip kviestinė viešnia kitų atlikėjų turuose.

Swift gavo daug pagyrų už savo debiutinį albumą. Ji buvo viena iš atlikėjų, kuri gavo „Nashville Songwriters Association’s Songwriter/Artist of the Year“ apdovanojimą 2007 m., tapdama jauniausia atlikėja istorijoje, laimėjusi šį apdovanojimą. Ji taip pat laimėjo „Country Music Association’s Horizon“ apdovanojimą už geriausią debiutą, „Academy of Country Music Awards“ apdovanojimą už geriausią naująją moterį vokalistę, ir „American Music Awards“ apdovanojimą už mėgstamiausią kantri muzikos atlikėją moterį. Ji taip pat buvo nominuota 2008 m. „Grammy“ apdovanojimui už geriausią debiutą. Swift pradėjo romaną su dainininku Joe Jonas, kuris baigėsi po trijų mėnesių

2008–2010: „Fearless“ ir vaidyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift pasirodo Fearless Tour

Taylor Swift antrasis studijinis albumas „Fearless“ buvo išleistas lapkričio 11 d., 2008 m. Lydintysis singlas „Love Story“ buvo išleistas 2008 m. rugsėjį. Jis pasiekė ketvirtą vietą „Billboard Hot 100“ populiariausių dainų sąraše ir pirmąją vietą Australijoje. Dar keturi singlai buvo išleisti 2008–2009: „White Horse“, „You Belong with Me“, „Fifteen“ ir „Fearless“. „You Belong with Me“ buvo geriausiai populiariausių dainų sąraše pasirodęs singlas, kuris pasiekė antrąją vietą „Billboard Hot 100“. Pats albumas debiutavo pirmoje „Billboard 200“ populiariausių albumų sąraše vietoje ir buvo geriausiai parduodamas albumas Jungtinėse Valstijose 2009 m. Swift pirmasis koncertų turas „Fearless Tour“, buvo skirtas reklamuoti naująjį albumą. Jis uždirbo daugiau nei $63 milijonus. „Taylor Swift: Journey to Fearless“ – koncerto filmas buvo išleistas televizijoje, o vėliau ir DVD bei Blu-ray.

Swift pasirodė epizodiniame vaidmenyje filme – „Hannah Montana: The Movie“, ji taip pat parašė dvi dainas specialiai šiam filmui.

2009 m., muzikinis vaizdo klipas dainai „You Belong With Me“ laimėjo geriausią moters muzikinio klipo apdovanojimą „MTV Video Music Awards“ apdovanojimuose. Jos kalba buvo nutraukta reperio Kanye West. Šis incidentas sukėlė didelę kontroversiją internete ir socialiniuose tinkluose. Tas metais ji laimėjo penkis „Amerikos Muzikos apdovanojimus“. „Billboard“ paskelbė ją metų atlikėja, o NPR 2017 „Fearless“ albumą įtraukė 150 Geriausių moterų albumų sąrašą.

52-uose „Grammy“ muzikos apdovanojimuose „Fearless“ laimėjo „metų albumo“ ir „metų kantri albumo“ apdovanojimus, o daina „White Horse“ laimėjo „geriausios kantri dainos“ ir „geriausio kantri dainos vokalo“ apdovanojimus. Ji tapo jauniausia atlikėja, laimėjusi „metų albumo“ apdovanojimą istorijoje. Taylor pasirodė ceremonijoje ir sudainavo dainą „You Belong With Me“.

Swift debiutavo televizijoje pasirodydama 2009 m. „CSI: Crime Scene Investigation“ epizode, vaidindama maištaujančią paauglę.

2010–2014: „Speak Now“ ir „Red“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift pasirodo Speak Now World Tour

2010 m. rugpjūtį ji išleido „Mine“, lydinįjį singlą iš savo trečiojo studijinio albumo „Speak Now“. Taylor Swift parašė kiekvieną dainą šiame albume viena. „Speak Now“, kuris buvo išleistas spalio 25 d., 2010 m., susilaukė didelės šlovės ir debiutavo „Billboard 200“ pirmoje vietoje. Jis tapo greičiausiai parduodamu moters skaitmeniniu albumu istorijoje, su 278,000 parsisiuntimų per savaitę ir pateko į „Gineso“ rekordus.

Singlas „Mean“ laimėjo „geriausios kantri dainos“ ir „geriausio kantri solo pasirodymo“ apdovanojimus 54-uosiuose „Grammy“ muzikos apdovanojimuose. Swift taip pat pasirodė ceremonijoje.

„Speak Now World Tour“ – antrasis Taylor Swift pasaulinis turas prasidėjo 2011 m., spalio mėn. ir baigėsi 2012 m. kovo mėn. Turas uždirbo daugiau nei $123 milijonų. 2011 m. lapkritį ji išleido pirmąjį savo gyvos muzikos albumą „Speak Now World Tour: Live.

2012 m. rugpjūtį, Swift išleido „We Are Never Ever Getting Back Together“, lydintįjį singlą iš savo ketvirtojo albumo, „Red“. Daina tapo pirmuoju jos singlu, kuris pasiekė pirmąją vietą Jungtinėse Valstijose ir pirmuoju pasiekusiu pirmąją vietą „iTunes“ skaitmeninėje erdvėje, jau po 50 minučių, kai jis buvo išleistas. Šis rekordas buvo įrašytas į „Gineso“ knygą. Swift išleido antrąjį albumo singlą „Begin Again“ spalį. Jis pasiekė septintąją vietą „Billboard Hot 100“. Kiti singlai iš albumo: „I Knew You Were Trouble“, „22“, „Everything Has Changed“, „The Last Time“ ir „Red“. „I Knew You Were Trouble“ gavo didelę komercinę sėkmę ir pasiekė antrąją vietą Jungtinėse Valstijose.

Red“ buvo išleistas spalio 22 d., 2012 m., ir turėjo naujų muzikos žanrų, tokių kaip rokas ar šokių-pop. albumas sulaukė didelio pasisekimo ir pasiekė pirmąją vietą „Billboard 100“ populiariausių albumų sąraše ir pardavė daugiau nei 1.21 milijonų kopijų per pirmąją išleidimo savaitę. „Red Tour“ buvo trečiasis Taylor Swift pasaulinis turas. jis prasidėjo 2013 m., kovo mėn. ir baigėsi 2014 m. birželį. Turas uždirbo daugiau nei $150 million; „Red“ sulaukė daug pagyrų, įskaitant keturias nominacijas 56-uosiuose „Grammy“ apdovanojimuose. Singlas „I Knew You Were Trouble“ laimėjo „geriausio moters muzikinio vaizdo klipo“ apdovanojimą „MTV Video Music Awards“ apdovanojimuose. Per šį laiką ji susitikinėjo su britų dainininku Harry Styles.

2014–2017: „1989“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m., kovą ji persikėlė gyventi į Niujorką. Visą šį laiką ji dirbo ties savo penktuoju albumu, „1989“ su bendraautoriais Jack Antonoff, Max Martin, Shellback, Imogen Heap, Ryan Tedder, ir Ali Payami. Ji reklamavo savo albumą įvairiomis kampanijomis, įskaitant kvietimą gerbėjams aplankyti jos namus ir išklausyti naujojo albumo, mėnesį prieš jį išleidžiant. Albumas buvo išleistas spalio 27 d., 2014 m. ir susilaukė puikių kritikų įvertinimų.

Taylor Swift pasirodo 1989 World Tour

„1989“ pardavė 1.28 milijonų kopijų Jungtinėse Valstijose per pirmąją išleidimo savaitę ir debiutavo pirmoje „Billboard 200“ vietoje. Lydintysis singlas „Shake It Off“ buvo išleistas 2014 m., rugpjūtį ir debiutavo pirmoje „Billboard Hot 100“ vietoje. Albumas sugeneravo dar du singlus, kurie pasiekė pirmąją vietą „Billboard Hot 100“: „Blank Space“ ir „Bad Blood“ (Su Kendrick Lamar). Swift surengė ketvirtąjį savo pasaulinį turą „1989 World Tour“, kuris prasidėjo 2015 m. gegužę ir baigėsi tų pačių metų gruodį, šis turas uždirbo daugiau nei $250 milijonų, ir tapo daugiausiai uždirbusiu turu tais metais.

Swift laimėjo „Billboard“ „metų moters“ apdovanojimą 2014 m. ir tapo vienintele atlikėja, laimėjusia šį titulą du kartus. Tais metais ji taip pat atsiėmė „Dick Clark Award for Excellence“ apdovanojimą „Amerikos muzikos apdovanojimų“ ceremonijoje. 2015 metais, singlas „Shake It Off“ buvo nominuotas trims „Grammy“ apdovanojimams, Swift laimėjo „Brit“ apdovanojimą už „geriausią tarptautinę solo atlikėją“. 2016 metais, ji laimėjo tris „Grammy“ muzikos apdovanojimus už savo albumą „1989“.

2014 m. lapkritį, ji pašalino visą savo muzikos katalogą iš „Spotify“, protestuodama, kad „Spotify“ nelygiai paskirsto pelną už dainas dainų autoriams. 2017 m. birželį, ji vėl įdėjo savo katalogą ir naujausią albumą į visas skaitmeninio klausymosi platformas.

2016 m., rugpjūtį Taylor Swift paskelbė, kad jos mama serga vėžiu ir paskatino visus išsitirti.

2016 m., rugsėjį ji pradėjo susitikinėti su britų aktoriumi Joe Alwyn. Po dviejų mėnesių Swift ir britų dainininkas Zyan Malik išleido naują singlą kartu, pavadinimu „I Don't Wanna Live Forever“. Singlas skirtas filmui „Penkiasdešimt tamsesnių atspalvių“ (2017).

2017–2019: „Reputation“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift pasirodo Reputation Stadium Tour

2017 m. rugpjūtį, Taylor Swift į teismą padavė David Mueller, buvusį KYGO-FM ryto šou vedėją. Prieš keturis metus, Swift informavo Mueller bosus, kad jis seksualiai priekabiavo prie jos, graibydamas ją renginyje. Po to, kai Mueller atleido iš darbo, jis apkaltino Taylor Swift melavimu ir padavė ją į teismą dėl jo darbo praradimo. Netrukus po to, Swift pradėjo kovą dėl ieškinio. Teismas atmetė Mueller teiginius ir paskelbė nuosprendį Taylor Swift naudai. Iš karto po to, Swift ištrynė visus įrašus iš savo socialinių tinklų ir išleido naują dainą „Look What You Made Me Do“, kaip lydintįjį singlą iš jos šeštojo albumo – „Reputation“. Daina pasiekė aukščiausias vietas populiariausių dainų sąraše Australijoje, Airijoje, Naujojoje Zelandijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Dainos muzikinis vaizdo klipas surinko daugiau nei 43.2 milijonus peržiūrų ir sumušė „YouTube“ rekordą, kaip daugiausiai kartų peržiūrėtas muzikinis vaizdo klipas per 24 val. Spalį Swift išleido antrąjį albumo singlą „… Ready For It“, kuris pasiekė trečiąją vietą Australijoje ir ketvirtąją vietą Jungtinėse Valstijose.

Du reklaminiai singlai buvo išleisti: „Gorgeous“ ir „Call It What You Want“. „Gorgeous“ vėliau tapo penktuoju singlu, bet tik Europoje. Albumas buvo išleistas tų pačių metų lapkričio 10 d. Jis buvo parduotas 1.216 milijonų tiražu ir tapo geriausiai parduodamu albumu Jungtinėse Valstijose 2017 metais. „End Game“, buvo išleistas kaip trečiasis singlas, kartu su Ed Sheeran ir Future. Kiti singlai: „New Year’s Day“, kuris buvo išleistas tik kantri radijui ir „Delicate“.

Su „Reputation“ albumo pagalba, Taylor Swift pradėjo penktąjį savo pasaulinį turą, kuris prasidėjo nuo 2018 m. gegužės ir baigėsi tų pačių metų lapkritį. Turas sumušė lankomumo ir daugiausiai uždirbusio turo rekordus. Jis uždirbo $266.1 milijonų ir pardavė daugiau nei 2 milijonus bilietų. 2018 „Amerikos muzikos apdovanojimuose“, Swift laimėjo „metų turo“, „metų atlikėjo“ ir „mėgstamiausio pop/rock albumo“ apdovanojimus. Su iš viso 23-imis apdovanojimais, Taylor Swift tapo daugiausiai apdovanota moteris „Amerikos muzikos apdovanojimuose“, ir sumušė Whitney Houston rekordą. „Reputation“ buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui „geriausio pop vokalo albumo“ kategorijoje.

„Reputation“ buvo paskutinis Taylor Swift albumas su 12-os metų kontraktu – „Big Machine Records“ įrašų kompanija. 2018 m., lapkritį ji pasirašė naują sutartį „Universal Music Group“ įrašų kompanija, Jungtinėse Valstijose žinoma kaip – „Republic Records“.

„Reputation Stadium Tour“ koncerto filmas buvo išleistas „Netflix“ platformoje, 2018 m., gruodžio 31 d.

2019–dabar: „Lover“ ir „folklore"[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift 2019 m. Amerikos Muzikos Apdovanojimų ceremonijoje

2019 m., balandį, Taylor Swift išleido naują dainą „ME!“ (su Brendon UriePanic! At The Disco), kaip lydintįjį singlą iš jos septintojo studijinio albumo „Lover“. Daina debiutavo 100-ojoje populiariausiųjų dainų sąrašo vietoje, bet jau kitą savaitę pakilo iki 2-osios sąrašo vietos, tai buvo didžiausias vienos savaitės dainos pakilimas per visą sąrašo istoriją. Muzikinis vaizdo klipas „YouTube“ platformoje sumušė „Vevo“ rekordą ir per 24 val. buvo peržiūrėtas 65.2 milijonus kartų. Birželį, ji išleido antrąjį albumo singlą, pavadinimu „You Need to Calm Down“, kuris debiutavo antroje „Billboard Hot 100“ vietoje. Liepos 23-iąją ji išleido reklaminį albumo singlą „The Archer“. Rugpjūčio 16 d. buvo išleistas trečiasis albumo singlas, tokiu pačiu pavadinimu kaip ir pats albumas ir debiutavo „Billboard Hot 100“ pirmajame dešimtuke.

„Lover“ buvo išleistas rugpjūčio 23 d. ir iš karto susilaukė puikių kritikų įvertinimų ir debiutavo pirmoje „Billboard 200“ vietoje. Visos albumo dainos pateko į „Billboard Hot 100“ populiariausių dainų sąrašą ir sumušė rekordą, kaip daugiausiai vienu metu į sąrašą įžengusių dainų, atlikėjai moteriai. „MTV Video music awards“ apdovanojimuose „ME!“ laimėjo „geriausių vizualinių efektų“ kategorijoje, o „You Need To Calm Down“ „metų muzikinio vaizdo klipo“ ir „metų socialinio vaizdo klipo“ kategorijose. „Lover“ buvo nominuotas trims kategorijoms 62-uose „Grammy“ muzikos apdovanojimuose.

2019 m. birželį, Swift buvusi įrašų kompanija „Big Machine Records“, buvo nupirkta muzikos vadybininko Scooter Braun, įskaitant visus pirmuosius šešis Taylor Swift albumus. Swift pareiškė savo pasipiktinimą socialinių tinklų platformoje „Tumblr“, sakydama, kad ji savo albumus norėjo nusipirkti jau daug metų ir išvadino Braun „įkyriu, manipuliuojančiu chuliganu“. Rugpjūtį Swift paskelbė savo planus per-įrašyti savo pirmuosius šešis albumus 2020 m. lapkritį. 2019 m., lapkritį Swift socialiniuose tinkluose pasidalino žinute, kurioje rašome, kad Scooter Braun ir „Big Machine Records“ įkūrėjas Scott Borchetta neleidžia jai atlikti savo pačios dainų 2019 m. „Amerikos muzikos apdvanojimuose“, kur ji turėjo atsiimti „dešimtmečio atlikėjos“ apdovanojimą, jai taip pat buvo negalima naudoti savo senesnių dainų „Netflix“ kuriamoje dokumentikoje apie ją. Swift sakė, kad „Big Machine Records“ jai dar nėra grąžinę $8 milijonų vertės honorarų. Lapkričio 18 d., „Big Machine Records“ atsakė „Amerikos muzikos apdovanojimams“ su teiginiu, kad „leidžiama duoti visas reikiamas licencijas atlikėjams, jų pasirodymams, juos žiūrėti po šou ir pertransliuoti per patvirtintas platformas“, bet nepaminėjo Taylor Swift vardo.

Lapkritį, Swift ir Andrew Lloyd Webber kartu parašė originalią dainą „Beautiful Ghosts“ Filmui „Katės“ (2019), kuri buvo nominuota „geriausiai originaliai dainai“ 77-uosiuose „Auksinių Gaublių apdovanojimuose“. Gruodį ji išleido Kalėdinį singlą „Christmas Tree Farm“.

Vasario 27 d. Swift išleido ketvirtąjį singlą iš Lover albumo – The Man, su muzikiniu vaizdo klipu.

Taylor Swift buvo pagerbta International Federation of the Phonographic Industry kaip geriausiai parduodama atlikėja pasaulyje ir tapo vieninteliu pasaulyje žmogumi, kuris gavo šį titulą du kartus (2014, 2019). Lover albumas taip pat buvo pripažintas kaip geriausiai parduodamas 2019 m. moters albumas pasaulyje.

Liepos 23 dieną Taylor Swift socialiniuose tinkluose paskelbė, jog ji išleidžia savo aštuntąjį studijinį albumą, „folklore“. Jis buvo išleistas liepos 24 d., vidurnaktį. Albumas buvo parašytas bei įrašytas, kol Swift leido laiką namuose ir laikėsi karantino per COVID-19 pandemiją. „folklore“ susilaukė itin gerų kritikų įvertinimų, kurie gyrė Swift muzikos žanro pakeitimą, dainų žodžius ir istorijų perteikimą dainose. Albumas per pirmąją savaitę nuo jo išleidimo buvo parduotas 2 milijonų tiražu. Swift taip pat sumušė dar vieną rekordą ir jos albumas tapo labiausiai perklausytu moters albumu per parą „Spotify“ platformos istorijoje su 80,6 milijonų perklausų.

Muzika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkvėpimas, įtaka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas anksčiausių Swift prisiminimų apie muziką iš vaikystės yra savo močiutės, Marjorie Finlay klausymasis bažnyčioje. Kai buvo maža mėgo Disnėjaus filmų dainas: "Mano tėvai pastebėjo, kad kai nemokėdavau dainos žodžių, aš tiesiog susikurdavau savo. " Swift yra sakiusi, jog yra skolinga savo mamai, kuri padėdavo jei pasiruošti mokyklos projektams. Taylor Swift su kantri muzika buvo supažindinta, klausantis Shania Twain, Faith Hill ir Dixie Chicks.

Muzikinis skonis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift muzika susideda iš pop, synth-pop, kantri, kantri-pop ir roko elementų. Ji vadino savo kantri muzikos atlikėja iki 2014 metais išleisto penktojo studijinio albumo „1989“, kurį ji apibūdino kaip „darniu pop albumu“ „Rolling Stone“ rašė: "[Swift] galbūt yra dažniausiai grojama kantri muzikos radijo stotyse, bet ji yra viena iš nedaugelio roko žvaigždžių šiandien. „ „The Guardian“ rašė, kad Swift „sudeda melodijas su negailestingu Skandinavišku efektyvumu. „

Dainų rašymas, svarbiausios temos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift dainų rašymui naudoja savo gyvenimo patirtį. Ji dažnai kreipiasi į anonimiškai paslėptus vaikinus, kuriuos ji buvo įsimylėjus vidurinėje mokykloje ir žvaigždes savo dainose. Swift dažnai kritikuoja savo buvusius vaikinus ir paliečia kitas svarbias savo gyvenimo temas. Jos dainose dažnai būna užslėptos žinutės jos gerbėjams. Ji nevengia ir kontroversiškų, bei nepalankių temų visuomenei, taip pat paslepia politinių temų.

Visuomeninis portretas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift asmeninis gyvenimas labiausiai domina žiniasklaidą. Pati Swift sako, kad ji nenori kalbėti apie savo asmeninį gyvenimą viešai; ji galvoja, kad tai yra „karjeros silpnybė“.

Kol pristatinėjo Taylor Swift humanitarinių pastangų apdovanojimui, JAV buvusi pirmoji ponia Michelle Obama, ją apibūdino kaip dainininkę, kuri „nuskrido iki pat muzikos industrijos viršūnės, bet vistiek liečia kojomis žemę, ji žmogus, kuris sugriovė visus mitus apie ką 22-jų metų žmogus gali pasiekti“. Swift yra viena iš labiausiai sekamų pasaulio žvaigždžių socialiniuose tinkluose ir yra žinoma dėl savo draugiškų santykių su savo gerbėjais Ji yra siuntusi Kalėdų dovanas savo gerbėjams paštu ir net pavadino šį laikotarpį „Swiftmas“. Ji laiko savo atsakomybę pagrindiniu dalyku, kuris įkvėpė daugybę jos gerbėjų. Ji yra sakiusi, kad jos santykiai su gerbėjais, jai yra ilgiausia ir geriausia draugystė, kokią ji kada nors turėjo.

Žiniasklaida ją dažnai apibūdina kaip „Amerikos širdelė“. Ji visada atsisako fotografuotis per daug seksualiose fotosesijose.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Taylor Swift diskografija.

Studijiniai albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išleidimo data Pavadinimas Aukščiausia pozicija JAV[1] Aukščiausia pozicija JK[2]
2006 m. spalio 24 d. Taylor Swift 5 -
2008 m. lapkričio 11 d. Fearless 1 5
2010 m. spalio 25 d. Speak Now 1 6
2012 m. spalio 22 d. Red 1 1
2014 m. spalio 27 d. 1989 1 1
2017 m. lapkričio 10 d. Reputation 1 1
2019 m. rugpjūčio 23 d. Lover 1 1

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sėkmingiausi Taylor Swift singlai (pasiekė top 10 JAV arba JK topuose):

Metai Pavadinimas Aukščiausia pozicija JAV[3] Aukščiausia pozicija JK[4]
2008 „Change“ 10 -
2008 „Love Story“ 4 2
2009 „You Belong With Me“ 2 30
2010 „Fearless“ 9 -
2010 „Today Was A Fairytale“ 2 57
2010 „Speak Now“ 8 -
2010 „Mine“ 3 30
2010 „Back To December“ 6 -
2010 „If This Was A Movie“ 10 -
2012 „We Are Never Ever Getting Back Together“ 1 4
2012 „Begin Again“ 8 -
2012 „I Knew You Were Trouble“ 2 2
2013 „22“ 20 9
2013 „Everything Has Changed“ 32 7
2013 „Red“ 2 26
2014 „Shake It Off“ 1 2
2014 „Blank Space“ 1 4
2015 „Style“ 6 21
2015 „Bad Blood“ 1 4
2015 ,,Wildest Dreams“ 5 40
2016 ,,Out Of The Woods“ 18 136
2016 ,,New Romantics" 46 -
2016 ,,I Don’t Wanna Live Forever" 2 5
2017 „Look What You Made Me Do“ 1 1
2017 ,,Call It What You Want"
2017 ,,Gorgeous"
2017 ,,Ready For It? „
2018 ,,Delicate“
2018 ,,End Game"
2019 ,,ME!„
2019 ,,You Need To Calm Down“
2019 ,,Lover"

Koncertiniai turai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taylor Swift 2012 m. turo metu Sidnėjuje
 • Fearless tour (2009–2010)
 • Speak Now World Tour (2011–2012)
 • Red tour (2013)
 • The 1989 World Tour (2015)
 • Reputation Stadium Tour (2018)
 • Lover Fest (2020)

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Televizija
Metai Pavadinimas Vaidmuo Pastabos
2009 CSI: Kriminalistai Haley Jones Epizodas „Turn, Turn, Turn“
2009 Saturday Night Live Vedėja Taip pat pasirodė kaip muzikinė viešnia
Filmai
Metai Pavadinimas Vaidmuo Pastabos
2009 Jonas Brothers: The 3D Concert Experience Save Epizodinis vaidmuo
2009 Hana Montana. Filmas Save Epizodinis vaidmuo
2010 Valentino diena Felicia Miller Debiutas kine
2012 Loraksas Audrey Tik balsas

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 2016 m. Taylor Swift laimėjo 10 „Grammy“, 1 „Brit Awards“ apdovanojimus.

Grammy“ apdovanojimai (už metus):[5]

2009 m.:

 • Metų albumas („Fearless“)
 • Geriausias kantri albumas („Fearless“)
 • Geriausia kantri daina („White Horse“)
 • Geriausias kantri moteriškas vokalas („White Horse“)

2011 m.:

 • Geriausia kantri daina („Mean“)
 • Geriausias kantri solinis pasirodymas („Mean“)

2012 m.:

 • Geriausia daina, parašyta vaizdo medijai („Safe & Sound“)

2015 m.:

 • Metų albumas („1989“)
 • Geriausias pop vokalinis albumas („1989“)
 • Geriausias muzikinis videoklipas („Bad Blood“)

Brit Awards“ apdovanojimai:[6]

2015 m.:

 • Geriausia tarptautinė solo atlikėja

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka