Tas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tas

Lietuviškojo 1998 m. Eridano leidimo pirmos knygos viršelis

Autorius Stephen King
Šalis JAV
Žanras Siaubo fantastika
Originalus leidimas
Pavadinimas It
Šalis JAV
Kalba anglų
Leidykla Viking press
Išleista 1986 m.
Formatas Kietais viršeliais
Puslapių 1142
ISBN: 0670813028
ISBN-13: 9780670813025
OCLC: 936070975
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas Tas
Leidykla Eridanas
Serija Rinktiniai raštai
Išleista 1998 m.
Vertėja Jurgita Jėrinaitė
Formatas Minkštais viršeliais
Puslapių Pirma knyga: 318
Antra knyga: 462
ISBN: Pirma k.: 9986970008
Antra k.: 9986970023

Tas (angl. It) – žymaus amerikiečių rašytojo Stiveno Kingo vienas didžiausių siaubo romanų, pirmą kartą JAV išspausdintas 1986 m. Lietuvoje romanas išleistas „Eridano“ leidykloje dviem knygomis 1998 m.

Kūrinyje S. Kingas paliečia sau aktualias temas: atminties viršenybę, vieningos grupuotės jėgą, vaikystėje patirtų traumų poveikį vėlesniame suaugusiųjų gyvenime. Šio kūrinio veiksmas vystosi Meino valstijoje, išgalvotame Derio (Derry) miestelyje, kuriame gyvenantys 7 draugai yra pagrindiniai personažai. Deris minimas ne viename S. Kingo kūrinyje („Nemiga“, „Sapnų gaudyklė“, „Tamsiųjų bokštų“ ciklas, užsimenama apie įvykius iš romano „Gyvulėlių kapinės“ ir kt.).

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romane „Tas“ aprašoma Deryje gyvenanti ir žudanti vaikus antgamtinė būtybė, gebanti keisti savo esybės formą ir pavidalą. Siužetas plėtojamas skirtinguose laiko intervaluose. Milijonus metų Tas gyveno po Deriu, laukdamas ir maždaug numanydamas žmonių atėjimo į šias vietas pradžią. Jiems čia apsigyvenus, būtybės aktyvumo periodai siejosi su ilgo jos vegetavimo periodais, siekiančiais 25-30 metų laiko intervalus. Atėjus eilinio pabudimo pradžiai, To nežemišką veiklą visada lydėjo neįtikėtinas žiaurumas ir smurtas, dažniausiai vaikų žudynės. Kovai su juo yra pasišventę 7 draugai iš „Nevykėlių klubo“.

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

  • 1 knyga: Daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus nedideliame Amerikos miestelyje Deryje septynetas vaikų susiduria su paslaptingu antgamtiniu demonu, kurio neįmanoma netgi įvardyti: tiesiog Tas. Tas vilioja, gąsdina ir žudo, nuolat neįtikėtinai keisdamas savo pavidalą, kad privilioti nieko neįtariančias aukas. Būreliui paauglių pavyksta monstrą sutramdyti, deja, tik laikinai. Po dvidešimt septynerių metų Tas vėl įsisiautėja…
  • 2 knyga: Buvę vaikystės draugai, dabar solidžią padėtį visuomenėje užimantys keturiasdešimtmečiai, vykdydami duotą priesaiką, sugrįžta į gimtąjį Derį, kuriame ima kartotis prieš daugelį metu vykęs košmaras. Lemtingame susidūrime su antgamtiniu Tuo fatališkai persipina žmonių likimai, praeitis ir dabartis, realybė ir magija…

Pasiekimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]