Susivienijimo bažnyčia

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Suvienijimo Bažnyčia (angl. Unification Church, Moonies jos nariai kitaip dar kartais vadinami Munitais arba Munistais) – religinis judėjimas, kurį 1954 m. Korėjoje įkūrė korėjietis Sun Myung Moon'as. Judėjimo viduje Sun Myung Moon'as laikomas naujausiu pranašu.

Pilnas ir oficialus religinės bendrijos pavadinimas – Šventosios dvasios pasaulio krikščionių suvienijimo asociacija (angl. The Holy Spirit Association for the Unification of World Christianity).

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasaulyje Susivienijimo bažnyčiai priklauso apie du milijonai narių, Lietuvoje – apie keturiasdešimt. Oficialiai teigiama, kad judėjimas vykdo veiklą daugiau nei 100 pasaulio šalių.

Judėjimo pasaulėžiūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Judėjimo viduje Sun Myung Moon'as yra laikomas Mesiju, dažnai jį taip pat vadinama Tikruoju Tėvu. Visi pagrindiniai Susivienijimo bažnyčios teologijos teiginiai yra išdėstyti „Dieviškasis principas“ knygoje.

Suvienijimo judėjimo teologijoje akcentuojami trys momentai: Sukūrimo, Kritimo ir Atstatymo. Dievas sukūrė pasaulį per šešis tarpsnius – šešias „dienas“. Adomas ir Ieva, pasak “Dieviškojo principo“, turėjo subręsti ir sukurti dievišką šeimą, tapti žmonijos Tikraisiais tėvais. Ieva buvo sugundyta Šėtono ir, nesulaukusi subrendimo momento, sugulė su Adomu. Tai ir yra kritimas, didžioji nuodėmė; seksuali jos prigimtis paaiškina ir tai, kodėl judėjimo teologijoje taip daug dėmesio skiriama seksualumo ir šeimos temoms. Kadangi dėl seksualumo ir dieviškos šeimos idėjos pamynimo įvyko kritimas, šiomis temomis judėjimas pradeda pasakojimą ir apie dieviškos tvarkos atstatymą. O šiame atstatyme kiekvienam žmogui, sekančiam Moon'u, tenka itin svarbus vaidmuo.

Pasak „Dieviškojo principo“, tam, kad būtų atstatyta dieviškoji tvarka, turi būti sukurta tobula šeima, Tikrieji tėvai, kurie išgelbės visą žemę. Dievas ne kartą bandė sukurti tokią tobulą šeimą, tačiau jam vis nepavykdavo. Nepavyko ir Kristui. „Munistai“ tiki, kad Jėzus neturėjo mirti ant kryžiaus, Jis turėjo sukurti tobulą šeimą ir pastatyti Dieviškąją Karalystę žemėje, tačiau žydai neįvykdę savo atsakomybės, nepriėmė Mesijo ir nukryžiavo jį. Todėl, pasak S. M. Moon'o, kai jis buvo 16-os, jam apsireiškė Kristus ir prašė pratęsti jo nebaigtą misiją – sukurti žemėje tobulą šeimą, kuri nebeturėtų dėl Ievos ir Adomo kaltės žmoniją slegiančios gimtosios nuodėmės. 1960-aisiais Moon'as tokią ir sukūrė, susituokdamas su Hak Ja Han, tiesa, jam tai padaryti pavyko tik iš antro karto.

Tikrieji tėvai (taip vadinami Sun Myung Moon ir jo žmona) suteikia palaiminimą kitų porų santuokoms. Iš pradžių to nusipelniusios buvo tik tos šeimos, kurias sukurdavo Moono pasekėjai, vėliau tokį palaiminimą priimdavo ir kiti. Beje, judėjimo narių vedybų partnerius parinkdavo pats Moonas, vėliau juos sutuokdavo masinėse vestuvių ceremonijose. Tokiose šeimose gimę vaikai, pasak judėjimo mokymo, turėjo būti jau be gimtosios nuodėmės. Sutuoktiniai dažnai parenkami iš kitų tautų ar net kitų rasių, tuo pabrėžiamas judėjimo siekis įveikti tautines, religines ir rasines perskyras.

Judėjimo įkūrėjo gyvenimo kelias[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Susivienijimo įkūrėjas Sun Myung Moon'as gimė 1920 m. sausio 6 d. Korėjos šiaurėje. 1941 metais studijavo elektroniką Japonijos universitete Vaseda. Per savo gyvenimą buvo įkalintas 6 kartus: du Šiaurės Korėjoje, tris Pietų Korėjoje ir vieną kartą JAV. Tarp jų reikia pažymėti, kad 1948 metais S. M. Moon'as buvo įkalintas komunistinėje mirtininkų koncentracijos stovykloje Chynam, jam per stebuklą pavyko išgyventi joje ilgiau nei dvejus metus. 1950 metais buvo išlaisvintas, kai JTO ir Pietų Korėjos pajėgos atakavo Šiaurės Korėją. 1984 metais buvo įkalintas JAV, kalėjime Demberi už mokesčių nemokėjimą, tačiau „Munistai“ ir apie 40 kitų religinių organizacijų pateikė protestą, po kurio byla buvo peržiūrėta ir Sun Myung Moon'as buvo išlaisvintas.

Kiti faktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skirtingose kultūrose judėjimas elgiasi skirtingai, pvz., JAV reiškiasi, kaip antikomunistinė, šeimos vertybių platintoja, arabų šalyse – kaip proislamistinė, buv. Tarybų Sąjungoje save pateikdavo kaip kultūrinę organizaciją, ir t. t.

Susivienijimo judėjimas vienija skirtingas organizacijas. Patys „Munistai“ teigia, kad Susivienijimo bažnyčia ir Susivienijimo judėjimas tai ne tas pats, nes judėjimui priklausantys žmonės gali nepriklausyti Susivienijimo bažnyčiai ir gali netikėti Susivienijimo bažnyčios teologija. Susivienijimo judėjimui priklausančios organizacijos kovoja už darnią šeimą, taiką ir pan. Taip pat „Munistų“ judėjimui priklauso leidinys Washington Times ir naujienų agentūra UPI.

Praktiškai nėra įrodytų organizacijos nusikaltimų, todėl jį dažniausiai nepriskiriama destruktyvioms.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.