Sulymos sukilimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sulymos sukilimas

Kudako tvirtovės žemėlapis (1635 m.)
Data 1635 m.
Vieta Ukraina
Rezultatas ATR pergalė
Konflikto šalys
Abiejų Tautų Respublika Zaporožės kazokai
Vadovai ir kariniai vadai
Stanislavas Konecpolskis Jonas Sulyma


Sulymos sukilimas – 1635 m. įvykęs Zaporožės kazokų sukilimas, nukreiptas prieš Abiejų Tautų Respubliką. Sukilimui vadovavo etmonas Jonas Sulyma.

Priežastys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1635 m. Abiejų Tautų Respublikos Seimas išleido naują potvarkį, kuris apribojo kazokų laisvę ir sumažino kazokų skaičių Žečpospolitos kariuomenės registre. Taip pat Seime buvo priimtas sprendimas statyti dešiniajame Dniepro krante Kudako tvirtovę, kurios dėka būtų galima sustiprinti kontrolę tarp Ukrainos žemių ir Zaporožės.

Sukilimo eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1635 m. rugpjūčio 3 d. naktį grįždamas iš žygio prie Juodosios jūros Jonas Sulyma su kazokų būriu užpuolė statomą Kudako tvirtovę įveikdamas ją saugantį sargybos garnizoną, su prancūzų komendantu Žanu Marijonu priešakyje. Tvirtovė buvo sugriauta.

Duodama atsaką Žečpospolita išsiuntė į Ukrainą kariuomenę, vadovaujamą Stanislavo Konecpolskio. Ją sudarė lenkai ir kariuomenės registre apskaityti asmenys. Mūšio metu Jonas Sulyma buvo sugautas išdavikų ir išduotas priešininkams.

Sulyma buvo nugabentas į Varšuvą, kur gruodžio 12 d. jam buvo įvykdytas mirties nuosprendis, jis buvo pasodintas ant kuolo.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Віталій Щербак. Іван Сулима // Володарі гетьманської булави: Історичні портрети / Автор передмови В. А. Смолій. – К.: Варта, 1994.— 560 с.— С. 141–151. ISBN 5-203-01639-9 (ukr.).
  • Władysław Serczyk, Na dalekiej Ukrainie: Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku, Kraków 1984, Wydawnictwo Literackie, ISBN 83-08-01214-0 (lenk.).