Sukutis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ipomoea
(Ipomoea indica)
(Ipomoea indica)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Šeima: Vijokliniai
(Wikispecies-logo.svg Convolvulaceae)
Gentis: Sukutis
(Wikispecies-logo.svg Ipomoea)

Sukutis (lot. Ipomoea, angl. Morning glory, vok. Prunkwinden) – vijoklinių (Convolvulaceae) šeimos augalų gentis. Jai priklauso vienamečiai ir daugiamečiai augalai: žolės, lianos, krūmai ir žemi medžiai.

Kultūriniai augalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ipomoea purpurea – dekoratyvinis augalas

Daug sukučių rūšių yra auginamos kaip dekoratyviniai augalai, nuo seno žinomos Centrinės Amerikos, Tolimųjų Rytų kultūrose. Yra išvesta daug jų kultūrinių veislių.

Kai kurios rūšys naudojamos maistui. Tarp jų žinomiausias yra Batatas (Ipomoea batatas), arba taip vadinama saldžioji bulvė.

Dar viena svarbi daržovė yra vandeninis sukutis Ipomoea aquatica, plačiai naudojamas kaip lapinė Vietnamo (viet. rau muống), Kantono (kant. 蕹菜 ong choy) ir Pietryčių Azijos (mal. kangkung, khm. trawkoon, tai. ผักบุ้ง pak boong) virtuvėse. Jis gali būti kepamas su mėsa ir kitomis daržovėmis, valgomas žalias.

Trispalvis sukutis, be to, kad yra seniai auginama gėlė Centrinėje Amerikoje, buvo naudojama Actekų ritualuose kaip haliucinogeninis produktas tlitliltzin. Sukutyje yra alkaloidas vadinamas LSA. Daugiausia sėklose.

Vandeninis sukutis Ipomoea aquatica

Vikiteka