Pereiti prie turinio

Sugeriamasis popierius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sugeriamojo popieriaus ritinėlis
Prespapjė su sugeriamuoju popieriumi

Sugeriamasis popierius (angl. blotting paper) – mažo tariamojo tankio[1] popierius, skirtas greitai ir visiškai sugerti rašalo pertekliui nuo rankraščio.[2] Toks popierius naudojamas ir kaip kosmetikos priemonė, juos nuo odos paviršiaus sugeriamas riebalų perteklius.

Sugertukas – sugeriamojo popieriaus lapelis, dedamas į mokyklinius sąsiuvinius.

Manoma, kad sugeriamasis popierius atsirado apie 1400 m., nors tada jis tikriausiai buvo retas, nes tada popierius dar buvo brangus. Sugeriamojo popieriaus neturintys žmonės tada rašalo perteklių nusausindavo pabarstydami ką tik parašytą dokumentą švariu sausu smėliu, o tada smėlį nuo popieriaus nupurtydavo. Pingant popieriaus gamybai sugeriamąjį popierių ėmė plačiai naudoti visų sluoksnių raštininkai ir rašytojai bei eiliniai žmonės.

Sugeriamasis popierius buvo reikalingas, kol buvo rašoma žąsų plunksnomis, mirkomais plunksnakočiais ir rašaliniais parkeriais. Rašant šiais rašikliais neretai rašalo linijose neretai būna pernelyg daug rašalo, kuris ilgai džiūsta. Sugeriamuoju popieriumi galima nusausinti rašalo perteklių, ir ką tik prirašytą popieriaus lapą galima užversti, dėti į aplanką ir pan., nebijant kad išsiteps neišdžiūvęs rašalas. Paprastai sugertukus naudodavo tol, kol jų paviršius nuo sugerto rašalo nusidažydavo ištisai.

Sugeriamojo popieriaus storis, minkštumas, sudėtis parenkami pagal numatytą paskirtį. Paprastai daromas iš medvilnės specialiomis popieriaus mašinomis.

Sugeriamasis popierius pardavinėjamas ir kaip kosmetikos kompanijų produktas odos priežiūrai. Jisai tinka odos riebalų pertekliui nuo veido odos pašalinti. Dalis moterų tam rankinuke ar kosmetinėje turi paketėlį sugeriamojo popieriaus.

Kai kurios kosmetikos kompanijos gamina sugeriamąjį popierių su pudra, kuris ne tik pašalina riebalų perteklių, bet ir papudruoja. Neretai kosmetinis sugeriamasis popierius būna aromatizuotas.

Cheminė analizė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sugeriamasis popierius naudojamas cheminėje analizėje kaip nejudama terpė plonasluoksnėje chromatografijoje. Tam skirtas popierius gaminamas iš itin švarios medvilnės.

Blotter art su LSD pavyzdys.

Kai kurie narkotikai (žinomiausias LSD) kartais platinami ant sugeriamojo popieriaus. Iš anksto perforuotas sugeriamojo popieriaus lapas sumirkoma narkotiko tirpalu ir išdžiovinamas. Po to pagal perforuotas linijas atplėšiant popieriaus skiautę gaunama viena narkotiko dozė. Toks popierius dažnai būna papuoštas išspausdintais paveikslėliais, ornamentais (tai vadinama angl. blotter art 'sugertukų menas').

Sugeriamasis popierius buvo labai reikalingas, kai buvo rašoma mirkomaisiais plunksnakočiais. Ėmus rašyti rašaliniais parkeriais jo reikėjo rečiau, nes į tokio parkerio plunksną rašalas tiekiamas tolygiau.

Sugeriamojo popieriaus galima rasti kanceliarijos prekių parduotuvėse.

Prispaudus sugeriamąjį popierių prie ką tik parašyto teksto, ant sugeriamojo popieriaus lieka veidrodinis teksto atspaudas. Šis reiškinys ne sykį buvo panaudotas įvairiose detektyvinėse istorijose.