Subartonių kapinių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 54°12′05″š. pl. 24°10′53″r. ilg. / 54.201391°š. pl. 24.18152°r. ilg. / 54.201391; 24.18152

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Subartonių kapinių koplyčia
Subartonys, koplyčia.jpg
Savivaldybė Varėnos rajonas
Gyvenvietė Subartonys
Adresas V. Krėvės g.
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta 1992 m.
Stilius liaudies architektūra

Subartonių koplyčiakoplyčia, esanti Subartonyse, Merkinės seniūnijoje, Varėnos rajone, 2 km į vakarus nuo kelio  129  AntakalnisJieznasAlytusMerkinė , Subartonių kaimo kapinėse, kurios patenka į Subartonių memorialinį draustinį.

Krėvės kapas prie koplyčios

Koplyčia Subartonių kaimo gale įsikūrusių kapinių kalnelyje iškilo 1992 m. Ją pastatė vietos gyventojai kraštiečio V. Mickevičiaus-Krėvės (1882-1954) palaikų, atvežtų iš Amerikos, perlaidojimo proga. Ji stovi šalia rašytojo tėvų ir jo paties kapo, kurį puošia tautodailininko Ipolito Užkurnio sukurta skulptūra „Dainavos šalies dainius“.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1992 m. subartoniškiai, laukdami visam laikui grįžtančio V. Krėvės-Mickevičiaus ir jo žmonos Onos Marijos palaikų iš Putnamo lietuvių kapinių (JAV, Konektikuto valstija), bendromis jėgomis vietos kapinėse pastatė koplyčią. Statinį suprojektavo Subartonių eigulys Zigmas Kindaris, sukirsti ją talkino Jonas Jazukevičius ir Jonas Kvaraciejus, o kapinėse pastatyti padėjo visas kaimas. Vieta kapinėse buvo parinkta pagal tuometinio Merkinės dekano kun. Juozo Matulaičio pasiūlymą. Reikiamą medieną statybai tiekė Dzūkijos nacionalinis parkas.[1] Šalia naujos koplyčios buvo perlaidoti V. Krėvės pelenai.[2] 2006 m. prie tėvų taip pat palaidota urna su dukros Onos Aldonos Krėvaitės–Mošinskienės (1914-2005) palaikais, atskraidintais iš Filadelfijos. Tuomet koplyčioje šv. Mišias atlaikė Merkinės dekanas kun. Robertas Rumšas.[3]

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčia medinė, tradicinės architektūros, virš įėjimo durų pritvirtinta lentelė su pastatymo data „1992.X.17“. Statinys taisyklingo stačiakampio plano, be apsidės, jos pagrindinis fasadas orientuotas šiaurės kryptimi (link gyvenvietės). Ant dvišlaičio stogo stovi bokštelis–varpinė su mediniu kryžiumi. Koplyčios trikampis frontonas ištrauktas į priekį, paremtas dviejų kolonėlių iš gumbuotų medžio kamienų. Koplyčioje yra altorius. Trikampis langelis virš durų primena stilizuotą Apvaizdos akį. Galinę sieną puošia medžio ornamentas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg