Spiralinė trichina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trichinella spiralis
Trichinella spiralis raumenyse
Spiralinė trichina (Trichinella spiralis)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Apvaliosios kirmėlės
( Nematoda)
Klasė: Adenophorea
( Adenophorea)
Būrys: Trichocephalida
( Trichocephalida)
Šeima: Trichininės
( Trichinellidae)
Gentis: Trichinos
( Trichinella)
Rūšis: Spiralinė trichina
( Trichinella spiralis)

Spiralinė trichina (Trichinella spiralis) – apvaliųjų kirmėlių (Nematoda) tipui priskiriami parazitai[1]. Parazituoja kiaulėse, šernuose, graužikuose ir kituose žinduoliuose. Sukeliama liga vadinama trichineliozė.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trichina yra cilindro formos, turi nusmailėjusius galus, kartais kūnas būna susisukęs spirale. Patelės ilgis 3-4 mm, patinėlio 1,4-1,6 mm. Kūnas padengtas odos ir raumenų maišu, o viršutinis lygus sluoksnis vadinamas kutikule. Skirtalytės, pasižymi lytiniu dimorfizmu. Patinai mažesni ir jų kūno užpakaliniame gale yra dvi kūgio formos išaugos – skiautės. Jomis patinai prikimba prie patelių. Patelės turi gerai išsivysčiusią kiaušidę, trumpą kiaušintakį ir išvešėjusią gimdą, kurios gale yra sėklos priimtuvas, makštį. Patinai turi sėklidę, sėklatakį, sėklų pūsleles (jos atsiveria į užpakalinę žarną). Kraujotakos ir kvėpavimo sistemos neturi. Virškinimo sistema: burna, ryklė, stemplė, vidurinė žarna, užpakalinė žarna, analinė anga (patelių) arba kloaka (patinų). Užsikrečiama valgant užkrėstą kiaulieną ar šernieną. Žarnyne raumenys ir trichinelių lervų kapsulės suvirškinami, o išėjusios lervos skverbiasi į žarnyno epitelio ląsteles. Ten išsivysto lytiškai subrendę patinai ir patelės. Čia įvyksta apvaisinimas, po apvaisinimo patinai nugaišta, o patelės skverbiasi gilyn į limfinius mazgus ir pagimdo daug lervučių, po 2 mėn grįžta į žarnyną ir nugaišta. Naujos lervos limfa ir krauju išnešiojamos po visą šeimininko kūną. Dažniausiai apsistoja diafragmos, tarpšonkauliniuose, kramtomuosiuose, liežuvio, akių raumenyse. Raumenyse lervos maitinasi, auga, ardo skaidulas, sukeldamos raumenų uždegimą. Per 2 savaites lervos užauga ir susisuka į spirales ir pasidengia kapsulėmis. Raumenų uždegimas tuo metu aprimsta. Kapsulių sienelės apkalkėja ir trichinelių lervos gali ilgai išgyventi ir būti invazinėmis. Reikšmė: pavojingiausia apvalioji kirmėlė Lietuvoje.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spiralinė trichina parazituoja kiaulių, lokių, šernų, ruonių, pelių, žiurkių, žmogaus organizme. Trichinos formuojasi nekeisdamos šeimininko, todėl kiekvienas šeimininkas būna iš pradžių galutinis, vėliau – tarpinis. Jų raidai būdingos dvi formos – žarninė ir raumeninė. Suaugusios trichinos gyvena žarnyne, lervos – skersaruožiuose raumenyse. Gyvūnai ar žmogus užsikrečia jomis suvalgęs lervomis užkrėstos mėsos. Kai trichinų lervos patenka į kraują, jomis užsikrėtęs žmogus jaučiasi gerai,o po to ligonis pradeda karščiuoti, jam tinsta akių vokai, labai skauda raumenis[2].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]