Spindesys: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
771 pridėtas baitas ,  prieš 12 metų
papildyta apie spindesio sąvoką
S (Automatinis brūkšnių taisymas)
(papildyta apie spindesio sąvoką)
'''Spindesys''' (angl. ''Apparent brightness'') - šviesulio skleidžiamos spinduliuotės stebėjimo vietoje sukeliamas apšviestumas spinduliams statmenoje plokštumoje. Kitais žodžiais sakant, tai yra energijos srautas, krintantis į vienetinį paviršiaus plotą, statmeną to srauto sklidimo krypčiai (fizikoje jo matavimo vienetas yra W/m<sup>2</sup>). Astronomijoje jo matavimo vienetas yra '''ryškis''' arba dar naudojamas naujadaras '''magnitudė'''. Spindesys gali būti matuojamas kokiame nors siaurame bangų intervale (pvz. per kokį nors [[Astrofotometrinė sistema|fotometrinės sistemos]] filtrą) - tai vadinamasis '''heterochromatinis spindesys''' arba visame elektromagnetinių bangų diapazone - vadinamasis '''bolometrinis spindesys'''.
'''Regimasis ryškis''' ('''''m''''') yra stebimos iš Žemės žvaigždės, planetos ar kito dangaus objekto bedimensinis [[spindesys|spindesio]] matas. Regimasis ryškis priklauso ne tik nuo objekto savybių (t.y. nuo [[Absoliutinis ryškis|absoliutinio ryškio]]), bet ir nuo to, kokiame atstume nuo stebėtojo jis yra (kuo toliau, tuo ryškis silpnesnis) bei nuo sugeriančios medžiagos tarp stebėtojo ir objekto (kuo daugiau jos, tuo ryškis mažesnis). Kuo ryškesnis objektas, tuo mažesnė ryškio skaitmeninė vertė. Plika akimi galime matyti objektus iki šešto ryškio.
 
'''Regimasis ryškis''' ('''''m''''') yra stebimos iš Žemės žvaigždės, planetos ar kito dangaus objekto bedimensinis [[spindesys|'''spindesio]]''' matas. Regimasis ryškis priklauso ne tik nuo objekto savybių (t.y. nuo [[Absoliutinis ryškis|absoliutinio ryškio]]), bet ir nuo to, kokiame atstume nuo stebėtojo jis yra (kuo toliau, tuo ryškis silpnesnis) bei nuo sugeriančios medžiagos tarp stebėtojo ir objekto (kuo daugiau jos, tuo ryškis mažesnis). Kuo ryškesnis objektas, tuo mažesnė ryškio skaitmeninė vertė. Plika akimi galime matyti objektus iki šešto ryškio.
== Apibrėžimas ==
 
== Žvaigždinių ryškių skalė ==
 
Senovės graikų astronomas [[Hiparchas]] (gyvenęs antrame amžiuje prieš mūsų erą) suskirstė visas danguje naktį regimas žvaigždes į šešis ryškius. Ryškiausias jis pavadino pirmojo ryškio žvaigždėmis, silpniausias – šeštojo.
3 825

pakeitimai

Naršymo meniu