Diurando linija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
nėra keitimo aprašymo
Diurando linija buvo nustatyta derybomis tarp Afganistano emyro [[Abdur Rahmanas (Afganistano emyras)|Abdur Rahmano]] ir [[Britų Indija|Britų Indijos]] vyriausybės sekretorio Henrio Mortimero Diurando. Susitarimas pasirašytas [[1893]] m. [[lapkričio 12]] d. [[Kabulas|Kabule]].
 
1849 m. britai nukariavo [[Pandžabas|Pandžabą]]. Tarp neaiškių Pandžabo vakarinių sienų ir Afganistano gyveno [[puštūnai|puštūnų]] gentys, tad tapo neaiškus jų administravivoadministravimo ir gynybiniai klausimai šioje teritorijoje. Tarp britų buvo dviejų politikos krypčių šalininkai: vieni siūlė laikytis [[Indas|Indo]] slėnio ribų, kiti siūlė sieną nustatyti toliau į vakarus, [[Kabulas]]–[[Kandaharas]] linijoje. Laimėjus antrosios pozicijos šalininkams prasidėjo Antrasis anglų-afganų karas, vykęs 1878–80 m., kurio britai nelaimėjo ir įtaka puštūnų teritorijoje buvo paskirstyta apylygiai tarp Afganistano ir Britų Indijos. Ilgainiui britai per genčių karus įtvirtino įtaką savo teritorijose, Afganistano įtakos pusėje padėtis nepakito.
 
1947 m. [[Pakistanas]] tapo nepriklausoma valstybe ir Diurando linija tapo nepažymėta siena tarp Pakistano ir Afganistano. 85 % sienos eina upėmis ir kitais fizinio reljefo žymenimis ir neseka etninėmis ribomis. Tokiu būdu puštūnų gentys tapo atskirtos Pakistano-Afganistano sienos. Religiškai [[pandžabai]] ir [[puštūnai]] yra [[sunitai]], tačiau tarp jų vyksta konfliktai. Puštūnai turi įtaką Afganistane, o Pakistane dominuoja pandžabai. Nei [[Afganistanas]], nei [[Pakistanas]] nepripažino Diurando linijos valstybine siena. Nors Afganistano emyrai yra patvirtinę ją siena su Britų Indija, tačiau argumentuojama, kad šis susitarimas buvo su britais, ne su Indija ar Pakistanu. Tarp puštūnų yra pasisakančių už atskiros jų valstybės, [[Puštūnistanas|Puštūnistano]] sukūrimą.
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu