Paprastoji medūza: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Mantak111 (aptarimas | indėlis)
YFdyh-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.3) (robotas Pridedama: vi:Aurelia aurita
Eilutė 63: Eilutė 63:
[[tr:Ay denizanası]]
[[tr:Ay denizanası]]
[[uk:Аурелія]]
[[uk:Аурелія]]
[[vi:Aurelia aurita]]
[[zh:海月水母]]
[[zh:海月水母]]

07:20, 1 spalio 2012 versija

Aurelia aurita
Ausytoji medūza (Aurelia aurita)
Ausytoji medūza (Aurelia aurita L.)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Duobagyviai
( Cnidaria)
Klasė: Scifomedūzos
( Scyphomedusa)
Būrys: Skiautaburnės medūzos
( Semaeostomae)
Šeima: Ulmariidae
( Ulmariidae)
Gentis: Aurelia
( Aurelia)
Rūšis: Ausytoji medūza
( Aurelia aurita)
Binomas
Aurelia aurita
Linnaeus, 1758

Paprastoji medūza (Ausytoji medūza) (lot. Aurelia aurita) yra plokščia skėčio arba varpo pavidalo. Medūzos dilgiosios ląstelės pavojingos net ir žmogui.

Paplitimas

Pagal Michael Dawson genetinius tyrimus paprastoji medūza sutinkama rytinėje Atlanto pakrantėje Europoje (įskaitant Baltijos jūrą) ir vakarinėje Atlanto pakrantėje Šiaurės Amerikoje (Naujoji Anglija ir rytinė Kanados dalis).[1] Paprastai gyvena pakrantėse, estuarijose ir uostuose.

Išvaizda ir dauginimasis

Paprastoji medūza turi plokščią išgaubtą skėtį ir yra 20-30 cm dydžio. Išoriškai beveik nesiskiria nuo kitų genties rūšių. Kūnas pusiaupermatomas, turi rožinių-violetinių atspalvių. Turi keturis apskritimo formos lytinius organus, kurių spalva yra rusvai raudona, ir keturis čiuptuvus. Skėtis yra baltos arba gelsvos spalvos. Žiūrint į skėtį iš viršaus matosi skrandis, kuris susideda iš keturių kišenių.

Paprastosios medūzos yra skirtingalytės. Kiaušinėliai ir spermatozoidai subręsta lytinėse liaukose, kurios yra skrandžio kišenėse.

Elgesys

Medūzos bangų išmestos į krantą

Vandenyje iriasi į kūno centrą įtraukdama ir išstumdama vandenį, o kadangi yra prasta plaukikė, dažnai išmetama į krantą. Maitinasi nuodingais čiuptuvais įtraukdama planktoną ir moliuskus.

Medūzos neturi smegenų. Jas atstoja išsišakojusi nervų receptorių sistema, kuri jautriai reaguoja į kvapus, šviesą, kitus signalus.

Šaltiniai

  1. Dawson, M.N. 2003. Macro-morphological variation among cryptic species of the moon jellyfish, „Aurelia“ (Cnidaria: Scyphozoa). Marine Biology 143: 369–379.