Kola (gėrimas): Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Lot-bot-as (aptarimas | indėlis)
S Kai kurių rašybos, skyrybos, wiki ar kitų klaidų taisymas
JAnDbot (aptarimas | indėlis)
S r2.5.2) (robotas Pridedama: hu:Kóla
Eilutė 44: Eilutė 44:
[[he:קולה (משקה)]]
[[he:קולה (משקה)]]
[[hr:Cola]]
[[hr:Cola]]
[[hu:Kóla]]
[[id:Kola]]
[[id:Kola]]
[[is:Kóladrykkur]]
[[is:Kóladrykkur]]

13:13, 23 gegužės 2011 versija

Coca-Cola
Stiklinė „Coca-Colos“ su ledu ir citrina

Kola — saldus prisotintas angliarūgštės, dažniausiai tamsiai rudos spalvos, turintis kofeino nealkoholinis gaivusis gėrimas.

Pavadinimas kilo nuo kolamedžio riešutų, kurie gėrimo gamybos pradžioje buvo naudojami dėl kofeino.

Istorija

1886 m. vaistininkas ir chemikas John Stith PembertonAtlantos (Džordžija, JAV) pagamino karamelinės spalvos sirupą, kurį nunešė į didžiausią miesto vaistinę. Pradžioje sirupas kainavo 5 centus už stiklinę, tačiau greitu laiku vaistininkai sirupą pradėjo maišyti su gazuotu vandeniu. Taip atsirado „Koka-Kola“, kuri greitai išpopuliarėjo.

Drauge su šiuo gėrimu JAV pasirodė „Pepsi-Kola“, 1931 m. Vokietijoje — „Afri-Kola“. 2002 m. Prancūzijoje atsirado „Massa-Cola“, skirta musulmonams, o gamintojas pasižadėjo dalį pelno atiduoti palestiniečiams.

Šiandien Coca-Cola, Pepsi ir RC Cola yra didžiausios kolos pardavimo kompanijos, gaminančios daugybę kolos tipo gėrimų.

Sudėtis

Pradžioje kolos pagrindinis komponentas buvo kolamedžio riešutai, turintys daug kofeino. Vėliau buvo išsiaiškintas neigiamas kokaino poveikis žmogui ir 1903 m. iš šio gėrimo receptūros galutinai pašalintas. Dabartinę kolą su kolos vaisiumi sieja tik bendras pavadinimas. Specifinis kolos skonis išgaunamas, naudojant vaniliną, cinamono, gvazdikų, citrinos aliejus.

250 ml kolos yra apie 6 arbatinius šaukštelius cukraus, kuris skatina nutukimą ir kai kuriuos kitus sveikatos sutrikimus, dėl to šis gėrimas yra kritikuojamas dietologų.