Sistema: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
496 pridėti baitai ,  prieš 11 metų
papildyta apibrėžtis
S (Kai kurių rašybos, skyrybos, wiki ar kitų klaidų taisymas)
(papildyta apibrėžtis)
{{šaltiniai}}
{{Attention}}
'''Sistema''' ({{gr|σύστημα, systēma}} 'sustatyta, sudėliota') – [[aibė]] susijusių [[elementas (matematika)|elementų]], pasižyminti nauja savybe (kokybe, funkcija), kurios neturi pavieniai elementai ir suvokiamų kaip 'integruota visuma', kurią galima išskirti iš aplinkos.
'''Sistema''' ({{gr|σύστημα, systēma}} 'sustatyta, sudėliota') – [[aibė]] susijusių [[elementas (matematika)|elementų]], arba grupę tarpusavyje sąveikaujančių elementų, veikiančių drauge atliekant kokią nors [[funkciją]] ar siekiant kažkokio tikslo (pvz., socialinė sistema, komanda). Vien tik atskiri elementai, tarpusavyje nesąveikaujantys ir neveikiantys vienas kito, sistemos nesudaro. Kaip kad akmenų krūva yra tik paprasčiausia krūva, ir norint sudaryti iš jų „sistemą“, reikia juos sujungti tarpusavyje - tarkime, pastatyti sieną ar pilį<ref>http://www.culture.lt/science/SD/sd4.htm#sista</ref>. Apibūdinant sistemą jos elementų ryšių požiūriu ryšys tarp sistemos elementų yra glaudesnis nei tarp sistemos lelementų ir sistemą supančių (išorės) elementų. Sistemos elementai neprivalo būti susijęs su ''visais'' kitais sistemos elementais, tačiau elementas, nesusijęs nė su vienu sistemos elementu, paprastai nelaikomas sistemos dalimi. Sistemos elementus siejantys ryšiai turi sudaryti tam tikrą [[vientisumas|vientisumą]], kuri reiškiasi kaip sistemos savybė.
 
Sisteminėje analizėje naudojami įvairūs apibrėžimai. Pagal rusų mokslininką V.N.Sagalatov ''sistema - tai baigtinė funkcinių elementų ir santykių tarp jų aibė, išskirta iš aplinkos tam tikru tikslu tam tikro laiko intervale''.
 
Terminas '''Sistema'sistema'' ({{gr|σύστημα,gali systēma}}reikšti 'sustatytatiek abstrakčius, sudėliota')tiek realius objektus ir dažnai naudojamas kitoms sąvokom sudaryti, pvz.: [[aibėpolitinė sistema]] susijusių, [[elementasbankų (matematika)|elementųsistema]], arba[[socialinė grupę tarpusavyje sąveikaujančių elementųsistema]], veikiančių drauge atliekant kokią nors [[funkcijąkomanda]], ar[[informacinė siekiant kažkokio tikslo (pvz.sistema]], socialinė[[kraujotakos sistema,]] komanda)ir pan. Vien tik atskiri elementai, tarpusavyje nesąveikaujantys ir neveikiantys vienas kito, sistemos nesudaro. Kaip kad akmenų krūva yra tik paprasčiausia krūva, ir norint sudaryti iš jų „sistemą“, reikia juos sujungti tarpusavyje - tarkime, pastatyti sieną ar pilį<ref>http://www.culture.lt/science/SD/sd4.htm#sista</ref>. Apibūdinant sistemą jos elementų ryšių požiūriu ryšys tarp sistemos elementų yra glaudesnis nei tarp sistemos lelementųelementų ir sistemą supančių (išorės) elementų. Sistemos elementai neprivalo būti susijęs su ''visais'' kitais sistemos elementais, tačiau elementas, nesusijęs nė su vienu sistemos elementu, paprastai nelaikomas sistemos dalimi. Sistemos elementus siejantys ryšiai turi sudaryti tam tikrą [[vientisumas|vientisumą]], kuri reiškiasi kaip sistemos savybė.
 
Visuma yra daugiau negu ją sudarančių dalių suma. Bertalanffy
1 439

pakeitimai

Naršymo meniu