Doplerio efektas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
6 baitai pašalinti ,  prieš 11 metų
S
robotas: smulkūs taisymai
S (wiki sintakse 4)
S (robotas: smulkūs taisymai)
kur ''v'' yra bangų greitis terpėje, o ''v''<sub>s, r</sub> šaltinio greitis terpės atžvilgiu (neigiamas šaltiniui artėjant prie stebėtojo, teigiamas jam tolstant).
Palyginti lėtai judančiam šaltiniui, ''v''<sub>s, r</sub> yra mažas, palyginus su ''v'' ir lygtį apytiksliai galima užrašyti kaip:
: <math>f = f_0 \left (1 - \frac {v_{s,r}}{v} \right )</math>
 
Analogiškai, kai juda stebėtojas, o šaltinis laikomas parimusiu, stebimasis dažnis išreiškiamas taip
(''v''<sub>o</sub> - stebėtojo greitis):
 
: <math>f = f_0 \left (1 - \frac {v_0}{v} \right )</math>
 
''v''<sub>o</sub> yra teigiamas, stebėtojui tolstant nuo šaltinio, ir atvirkščiai.
 
Pirmasis Doplerio efekto analizę [[šviesa|šviesos]] bangoms pritaikė Fizo. Iš tikrųjų šviesos (ir visų elektromagnetinių) bangų sklidimui nereikia terpės, todėl, norint teisingai suprasti Doplerio efektą elektromagnetinėms bangoms, reikia naudotis [[Specialioji reliatyvumo teorija| Specialiąja reliatyvumo teorija]].
 
== Doplerio reiškinys astronomijoje ==
Doplerio efekto pritaikymą astronomijoje lemia faktas, kad žvaigždžių spektrai nėra tolydūs. Jame ties konkrečiais dažniais egzistuoja [[sugerties linijos]], kurios sutapatintos su įvairių cheminių elementų elektronų sužadinimo energijomis. Doplerio reiškinį galima atpažinti, kai sugerties linijų dažniai nesutampa su analogiškomis linijomis, gautomis ištyrus parimusį objektą. Kadangi mėlynos šviesos dažnis didesnis, nei raudonos, artėjančio šaltinio spektrinės linijos pasislenka į mėlynąją spektro pusę, o tolstančio - į raudonąją.
 
Tarp artimų žvaigždžių didžiausiu radialiniu greičiu Saulės atžvilgiu (+308 km/s) juda [[BD-15°4041]], taip pat žinoma kaip LHS 52, esanti 81.7 [[šviesmetis | šviesmečių]] atstumu nuo mūsų) ir [[Woolley 9722]] (-260 km/s), taip pat žinoma kaip Wolf 1106 ir LHS 64, 78.2 šm).
 
== Nuorodos ==
*[http://www.falstad.com/ripple/ex-doppler.html Kompiuterinė Doplerio efekto simuliacija]
*[http://www.goldenkstar.com Programinė įranga Doplerio efekto simuliacijai]
{{Link FA|pl}}
 
[[Kategorija:Fizika]]
 
{{Link FA|pl}}
 
[[ar:تأثير دوبلر]]
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu