Smiltpelės mažylės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Gerbillus
(Gerbillus burtoni)
(Gerbillus burtoni)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Antklasis: Amniotai
(Wikispecies-logo.svg Amniota)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Graužikai
(Wikispecies-logo.svg Rodentia)
Šeima: Peliniai
(Wikispecies-logo.svg Muridae)
Pošeimis: Smiltpelės
(Wikispecies-logo.svg Gerbillinae)
Gentis: Smiltpelės mažylės
(Wikispecies-logo.svg Gerbillus)

Smiltpelės mažylės (Gerbillus) – pelinių (Muridae) šeimos graužikų gentis. Kailis ilgas ir minkštas. Nugara šviesiai geltona, pilka, smėlio spalvos ar tamsiai ruda. Išilgai nugaros eina tamsesnė juosta. Šonai šviesesni už pilvą. Pilvas balsvas ar kreminės spalvos, kartais šviesiai pilkas. Daugelio rūšių virš akies ar už ausies abiejose pusėse yra šviesios dėmė.

Kūnas 8-13 cm, uodega – 7,5-12 cm ilgio. Užpakalinės kojos ilgesnės. Jų letenėlių pagalvėlės plikos. Turi stambias ausis ir dideles akis. Užpakalinių kojų pirmasis ir penktasis pirštai ilgesni. Priekinių galūnių piršų nagai gerai išvystyti. Uodega apaugusi ilgais tankiais plaukais, kurie gale ilgesni ir sudaro nedidelį teptukėlį. Daugumos rūšių uodegos viršuje yra išilginė skiauterė iš pailgėjusių plaukų.

Paplitusios Afrikoje ir į rytus per Palestiną, Siriją, Iraką iki Pakistano. Apsigyvena atvirose sausos smėlingose vietose. Aktyvūs naktį. Dieną slapstosi urvuose, kuriuos išsirausia negilius, paprastus. Dažnai gyvena grupėmis, išsirausdami šalia vienas kito savo urvus. Minta įvairiomis antežminėmis ir požeminėmis augalų dalimis, taip pat ėda ir vabzdžius. Turi 3-4 spenelių poras. Nėštumas trunka 20-21 dieną. Per metus atsiveda 2-4 vadas, kurių kiekvienoje 1-7 jauniklliai. Nelaisvėje gyvena iki 5 metų.

Gentyje yra apie 60 rūšių:

Pogentė. Handecapleura

Pogentė. Dipodillus

Pogentė. Gerbillus

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • [1], Gerbillus gentis (anglų kalba).