Sinclair QDOS

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

QDOS (kartais užrašomas kaip Qdos oficialioje literatūroje) buvo daugiaveiksmė operacinė sistema, sukurta Sinclair QL asmeniniam kompiuteriui ir jo klonams. Ji buvo realizuota Tony Tebby, kai jis dirbo Sinclair Research kompanijoje. Ši operacinė sistema buvo pasirinkta vietoje užsakytos operacinės sistemos, kurią kūrė GST Computer Systems.

QDOS buvo realizuota Motorola 68000 asemblerio kalba. QL kompiuteryje ji buvo talpinama į 48 kB pastoviosios (ROM) atminties, kuri buvo sudaryta iš trijų 16 kB ROM mikroschemų arba iš vienos 32 kB ir vienos 16 kB mikroschemų. Šiose ROM mikroschemose taip pat buvo saugomas SuperBASIC interpretatorius, patobulintas BASIC, papildytas struktūrinio programavimo elementais. Jis taip pat veikė kaip QDOS komandinės eilutės interpretatorius.

Į QDOS galimybių sąrašą įėjo procesų valdymas, atminties paskirstymas ir praplečiama „peradresuojama I/O (įvedimo/išvedimo) sistema“, suteikusi bendrą darbo su failų sistemomis ir įrenginių tvarkyklėmis struktūrą. Taip pat egzistavo labai elementarus grafinių langų palaikymas. Ši savybė niekada nebuvo iki galo realizuota išleistose QDOS versijose, tačiau buvo patobulinta vėlesniuose operacinės sistemos papildymuose, kuriuos sukūrė Tebby asmeninė kompanija – QJUMP.

Vėliau buvo sukurtos su QDOS suderinamos ir patobulintos operacinės sistemos, įskaitant Laurence Reeves Minerva ir Tebby SMS2 ir SMSQ/E. Pastaroji yra pats moderniausias ir vis dar tobulinamas variantas.

Versijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

QDOS versijos buvo identifikuojamos pagal skaitinius versijos numerius, tačiau QL pastovioje atmintyje įdiegtai programinei įrangai (įskaitant SuperBASIC) buvo suteikiamas dviejų arba trijų raidžių identifikatorius, kurį grąžindavo SuperBASIC VER$ funkcija.

  • 0.08: paskutinė prieš serijinės produkcijos versija.
  • 1.00: atitiko FB versiją QL ROM atmintyje, išleista 1984 balandį.
  • 1.01: atitiko PM versiją. Ji buvo greitesnė ir turėjo patobulintą Microdrive palaikymą.
  • 1.02: atitiko AH ROM versiją. Šioje versijoje buvo ištaisyta daug klaidų ir buvo pirmoji dideliais kiekiais gaminama ROM versija. Išleista 1984 metų birželį.
  • 1.03: atitiko JM ir TB versijas ROM atmintyje; ištaisė nedideles klaidas ir buvo išleista 1984 metų pabaigoje.
  • 1.10: atitiko JS ir JSU (JAV rinkai skirta versija) versijas ROM atmintyje, išleista 1985 metų pradžioje. Tai buvo paskutinė versija JK rinkai gaminamuose Sinclair QL kompiuteriuose.
  • 1.13: atitiko MGx ROM versijų seriją, skirtą ir eksportui į kitas Europos rinkas. Joje buvo ištaisyta nemažai klaidų. Yra žinomos šios lokalizuotos MG firmware versijos:

Lokalizuotos QDOS versijos buvo identifikuojamos pagal versijos numeryje „.“ ženklą pakeitusį teritorijos sufiksą, pavyzdžiui, MGE ROM turėjo 1E13 versijos QDOS operacinę sistemą. Taip pat buvo pranešta, kad egzistavo graikų kalba lokalizuota ROM versija, žinoma ΣFP vardu (paženklinta EFP ROM atmintyje).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]