Mikroschemų rinkinys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Motininis mikroschemų rinkinys

Mikroschemų rinkinys (angl. chipset, lietuviški neįsitvirtinę pakaitalai valdymo mikroschema, mikroschemų grandinė) – daugiafunkcijinių mikroschemų rinkinys viename ar keliuose mikroschemų korpusuose. Būna įvairių paskirčių mikroschemų rinkiniai, pvz., rinkiniai, skirti stiprintuvams, kontroleriams ar kitiems prietaisams realizuoti, bet plačiau ši sąvoka taikoma, kalbant apie kompiuterių mikroschemų rinkinius.

Kompiuterio mikroschemų rinkiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompiuteriuose naudojami mikroschemų rinkiniai (neretai vadinami žargonu „čipsetas“) atlieka dvi pagrindines funkcijas: duomenų perdavimo (realizuoja duomenų magistrales ir jų kontrolerius) bei įvairius nesudėtingus, standartinius įrenginius. Dažniausiai tai dvi (rečiau – viena ar trys) mikroschemos, įmontuotos į sisteminę plokštę. Pagal funkcijas šios mikroschemos skirstomos į šiaurinį tiltą ir pietinį tiltą.

Šiaurinis tiltas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurinis tiltas yra atsakingas už pagrindines kompiuterio funkcijas. Jame yra atmintinės kontroleris, centrinių duomenų magistralių (AGP, PCI Express) kontroleriai – t. y. esminės kompiuterio dalys, apjungiančios procesorių ir atmintinę į vieną sistemą. Be to, šiauriniame tilte būna ir įtaisai, skirti duomenų apsikeitimui tarp paties šiaurinio tilto ir vieno ar kelių pietinių tiltų.

Pietinis tiltas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietinis tiltas yra įrenginys, realizuojantis įvairias papildomas kompiuterio dalis: periferines magistrales (ISA, PCI ir pan.), įvairių rūšių (PCI, USB, IDE ir pan.) kontrolerius. Be šių dalių, pietiniame tilte būna ir įtaisai, skirti apsikeitimui duomenimis tarp paties pietinio tilto ir vieno ar kelių šiaurinių tiltų.


   Šiame straipsnyje naudojami diskutuotini terminai.
Daugiau apie kompiuterinius terminus skaitykite žodynėlyje.