Siesikų kapinių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°17′57.45″ š. pl. 24°30′46.85″ r. ilg. / 55.2992917°š. pl. 24.5130139°r. ilg. / 55.2992917; 24.5130139

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Siesikų kapinių koplyčia
Siesikų koplyčia.JPG
Savivaldybė Ukmergės rajonas
Gyvenvietė Siesikai
Adresas Laisvės g.
Statybinė medžiaga tinkuotas mūras
Pastatyta XVIII a. pab.
Stilius klasicizmas

Siesikų kapinių koplyčia – klasicistinė mauzoliejinė koplyčia, stovinti Siesikų miestelio (Ukmergės rajonas) kapinėse. Pastatyta XVIII a. pab. nežinomo architekto. Koplyčioje palaidoti Končių, Daugėlų, Broel Pliaterių didikų šeimų atstovai.

Koplyčios viduje

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčia statyta kaip dvarininkų Končių mauzoliejus, jos statybą fundavo Lokinės dvarininkas Medardas Končia. 1801 m. Siesikų kapinių koplyčioje buvo palaidotas Kauno iždininkas J. Končia, vėliau – jo žmona Secilija. Jų sūnus Medardas Končia, kuris skyrė pinigų koplyčios statybai, mirus žmonai Kotrynai, vedė Siesikų dvarininko dukrą Rozaliją Daugėlaitę. Jie abu taip pat palaidoti šioje koplyčioje. Epitafinėse lentose, papuoštose didikų herbais, kurių keli – sudėtiniai, minimos Končių, Daugėlų, Pac Pamernackių, Broel de Platerių pavardės. Yra lentų su įrašais ir apie žmones, kurie čia nebuvo palaidoti – pavyzdžiui, Medardą Končią, kuris kartu su tėvu, taip pat Medardu, aktyviai dalyvavo 1863 metų sukilime ir dėl to buvo priverstas pasitraukti iš Lietuvos. Jis, būdamas trisdešimties metų, mirė Paryžiuje ir palaidotas Monmartro kapinėse.[1]

XX a. pradžioje laidojimo rūsys buvo išplėstas, už pastato ribų pristatant maždaug metro aukščio priestatą. Koplyčioje buvo laidojama iki Pirmojo pasaulinio karo.[2] Antrojo pasaulinio karo metais koplyčia buvo išplėšta. XX a. aštuntajame dešimtmetyje koplyčios pastatas buvo remontuojamas, ant stogo uždėta šiferio danga. Vėliau per sekančius kelis dešimtmečius menkai prižiūrimas pastatas nyko, kėlė susirūpinimą Siesikų bendruomenei. Apie 2013 m. kraštiečių pastangomis, lėšomis, prisidėjus ir seniūnijai, atnaujintas stogas.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčia stačiakampio plano, mūrinė, nutinkuota, su dvišlaičiu stogu. Ji su laidojimo rūsiu, kurio dalis yra už pastato galinės sienos ir iškilusi apie 1,5 m virš žemės paviršiaus, uždengta lėkštu dvišlaičiu stogu. Koplyčios pagrindinis fasadas imituoja plokščiąjį portiką. Statinį puošia 4 toskaniniai piliastrai, virš kurių suformuotas antablementas ir trikampis frontonas, sukuriantys portiko vaizdą. Sienų plokštumas pagyvina pusapskritimės langų angos su tūriniais apvadais, profiliuotas karnizas. Lauko sienose įmūrytos beveik dvi dešimtys epitafinių lentų, papuoštų su kilmingų giminių herbais. Iš jų: 1 balto marmuro lenta ir 8 šlifuoto granito lentos rytų fasade, 5 - pietų fasade, 4 - šiaurės fasade.

Vidaus patalpa su prieangiu, uždengta medine sijine perdanga su vožtinėmis lentomis ant nešančiųjų sijų. Grindys įrengtos iš sudėtų keramikinių plytų. Pastato grindyse – mediniu dangčiu uždengti laiptai į erdvų laidojimo rūsį su cilindriniu skliautu.[2]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • JANKEVIČIENĖ, A. Siesikų kapinių koplyčia // Kultūros paminklų enciklopedija, Vilnius, 1998, t. 1, d. 2: Rytų Lietuva, p. 112.
  • KASPERAVIČIENĖ, A. Siesikų kapinių koplyčia. Istoriniai tyrimai. VRVA, f. 1019, ap. 11, b. 3867;
  • Memorialiniai statiniai: [apie Siesikų koplyčią, p. 439]. – Iliustr. // Lietuvos architektūros istorija: nuo XVII a. iki XIX a. vidurio: monografija, Vilnius, 1994, t. 2, p. 434–443;
  • UAB „Lietuvos paminklai“, AtV753 Siesikų miestelio koplyčios, Ukmergės r., epitafinių lentų istoriniai tyrimai ir apmatavimai. VĮ „Lietuvos paminklai“ archyvas, Ap. Nr. 9, B. Nr. 618.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

  1. „Objekto Nr. 1734 išsamus aprašymas“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. 
  2. 2,0 2,1 Siesikų koplyčia priglaudė didikų šeimas 2019-07-28, gzeme.lt