Sergejus Rumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sergejus Rumas
blrs. Сяргей Мікалаевіч Румас
S. Rumas, 2018 m.
Gimė 1969 m. gruodžio 1 d. (54 metai)
Gomelis, Baltarusijos vėliava Baltarusijos TSR
Veikla Baltarusių ekonomistas, politikas
Pareigos Baltarusijos ministras pirmininkas (2018 - 2020)
Partija Nepartinis
Vikiteka Sergejus Rumas

Sergejus Rumas (blrs. Сяргей Мікалаевіч Румас, g. 1969 m. gruodžio 1 d. Gomelyje) – Baltarusijos ekonomistas ir politikas. Nuo 2018 m. – Baltarusijos ministras pirmininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1969 m. Gomelyje. Tėvas – žinomas ekonomistas, buvęs finansų ministro pavaduotojas. 1970-aisiais su šeima persikėlė į Minską, kur Sergejus mokėsi 44-ojoje mokykloje. Tarnavo sovietinėje kariuomenėje Tolimuosiuose Rytuose. 1990 m. baigė „kariuomenės finansų“ kursą Jaroslavlio aukštojoje karo finansinėje mokykloje, o 1995 m. – Vadybos akademiją prie Baltarusijos ministrų kabineto, įgydamas užsienio ekonominės veiklos organizavimo ir valdymo specialybę. 2001 m. sėkmingai apgynė ekonomikos mokslų kandidato laipsnį, disertacijos tema buvo „Komercinio banko išteklių optimizavimo būdai“.

19921994 m. vadovavo įvairiems Baltarusijos nacionalinio banko padaliniams, kurį laiką dirbo komerciniuose bankuose. Nuo 1995 m. buvo banko „Belarusbank“ filialo vadovas, netrukus – valdybos pirmininko pavaduotojas. 2005 m. buvo paskirtas „Belagroprombank“ valdybos pirmininku.

2010 m. gruodžio mėn. pradėjo dirbti ministro pirmininko pavaduotoju, buvo atsakingas už vyriausybės ekonominę politiką. Prieš 2011 m. Baltarusijos finansinę krizę, per ją ir po jos jis ne kartą teikė pasiūlymus, kuriais siekė plėtoti rinkos ekonominius santykius, tačiau jie ne visada buvo įgyvendinami praktikoje. Jis kritikavo Nacionalinio banko veiklą, aktyviai diskutavo su prezidento A. Lukašenkos patarėju ekonomikos klausimais Sergejumi Tkačiovu. Šiuo laikotarpiu, vadovaujant S. Rumui, buvo parengtas struktūrinių ekonominių reformų projektas, kurį sukritikavo A. Lukašenka: „Netrukus tikrai eisime į parduotuves kaip į muziejus. Mes to nedarysime, bet dauguma gyventojų atvyks ten pasižiūrėti Miasnikovičiaus–Rumo rinkos ekonomikos“.[1]

2012 m. jis buvo paskirtas Vystymo banko valdybos pirmininku. Komentuodamas šį paskyrimą, A. Lukašenka pavadino S. Rumo perėjimą „didžiuliu nuostoliu vyriausybei“.[2] Nuo 2013 m. atstovavo Baltarusiją Eurazijos ekonominės komisijos taryboje, turėjo vicepremjero įgaliojimus vykdant šalies integracijos politiką. Jam vadovaujant, Vystymo bankas investavo į vietinę pramonę ir infrastruktūrą, pritraukė užsienio kreditus, teikė paramą eksportui ir verslumui.

2018 m. rugpjūčio mėn. prezidentas A. Lukašenka pertvarkė šalies vyriausybę ir paskyrė naujuoju premjeru S. Rumą, šiame poste pakeitusį Andrejų Kobiakovą. Pirmuoju vicepremjeru buvo paskirtas Aleksandras Turčinas.[3] Parlamentas patvirtino S. Rumą premjeru 2018 m. spalio 5 d.

20112019 m. S. Rumas buvo Baltarusijos futbolo federacijos prezidentu. Vadovavo 2019 m. Europos žaidynių organizaciniam komitetui.

S. Rumas paskelbė daug straipsnių finansiniuose ir ekonominiuose žurnaluose. 2016 m. kartu su M. M. Kovaliovu išleido monografiją „Plėtros bankai: naujas vaidmuo XXI amžiuje“.

Premjero požiūris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

S. Rumas pasisakė už aktyvesnį valstybinių įmonių privatizavimą ir užsienio investicijų pritraukimą didesnėmis apimtimis.[4] Jis nepalaikė lengvatinio skolinimo nepelningiems ekonomikos sektoriams. Valdžios biurokratus pavadino svarbiausia kliūtimi pritraukiant užsienio investicijas. 2016 m. palaikė pensinio amžiaus padidinimą. 2017 m. komentuodamas kriptovaliutų plitimą, palygino jų investavimo galimybes su finansinėmis piramidėmis.[5] 2019 m. jis buvo vienas iš pirmųjų valdininkų, paskelbusių neefektyvaus viešojo sektoriaus problemą kaip pagrindinę šalies ekonomikos problemą [6], taip pat skelbė, kad reikia nutraukti sisteminę valstybės paramą probleminėms valstybės įmonėms.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vedęs, turi keturis sūnus. Su žmona pažįstamas nuo vaikystės. Mėgsta medžioklę, žvejybą, futbolą.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Банки развития: новая роль в XXI веке: монография / М. М. Ковалев, С. Н. Румас. — Минск : Издательский центр БГУ, 2016. — 151 с.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Politinis postas
Prieš tai:
Andrejus Kobiakovas
Baltarusijos Respublikos Ministras pirmininkas

2018 -
Po to:
-