Savarai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Savaras (1938 m.)

Savarai (it. savari; iš pers. savārān 'kavaleristai') – Italijos kolonijinės kariuomenės Libijos kavaleristai. Šie kavalerijos daliniai veikė Tripolitanijoje ir Kirenaikoje.

Organizacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kavaleristai buvo verbuojami iš dabartinės Libijos arabų ir berberų. Savarų kavalerija imta kurti po 1911-1912 m. Italijos-Turkijos karo, kai Italija užėmė Libiją. Pirmasis savarų dalinys suformuotas 1912 m. gruodį.

Buvo suformuota 14 eskadronų: 12 eskadronų buvo reguliarieji linijiniai, o 2 – štabiniai. 7 eskadronų kavaleristai verbuoti Tripolitanijoje, 5 – Kirenaikoje.[1]

Beveik visi šių 14 eskadronų karininkai buvo italai. Eiliniai kavaleristai ir dalis puskarininkių buvo savanoriai berberai ir arabai, pasižymėję senovinėmis raitelių tradicijomis.

Uniformos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvienas eskadronas skyrėsi skirtingų spalvų spalvotomis juosmens juostomis ir farmulomis (berankovė striukė), kurios būdavo dėvimos su baltomis ar chaki uniformomis. Juostos ir farmulos buvo geltonos, juodos, tamsiai avietinės, mėlynos, žalios, raudonos ir oranžinės, dėvimos skirtingomis kombinacijomis, priklausomai nuo dalinio. Visi savarai musulmonai dėvėjo tamsiai raudonus fesus tachia, tradicinės libietiškos išvaizdos.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savarai buvo dalis Regio Corpo Truppe Coloniali della Libia ('Karališkasis Libijos kolonijinės kariuomenės korpusas'). Šį korpusą sudarė dykumų ir kupranugarių kavalerijos, pėstininkų batalionai, artilerija ir neregularioji kavalerija spahiai. Truppe Coloniali plačiai naudoti tolesniame Kirenaikos užkariavime, kuris baigtas tik 1932 m. 1936 m. savarai ir kiti libiški daliniai dalyvavo Italijos įsiveržime į Etiopiją, buvo apdovanoti Auksiniu garbės medaliu už nuopelnus mūšiuose.[2]

Savarų vadai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amedeo Guillet 1937 m. buvo VII° savarų eskadrono vadas. Jo nuopelnai gerinant santykius su Libijos gyventojais buvo pripažinti, tad jam buvo pavesta 1937 m. Benito Musolinio vizito į Libiją metu organizuoti raitąją iškilmių dalį.[3]

Antrasis pasaulinis karas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Italijai įsijungiant į Antrąjį pasaulinį karą Karališkąjį Libijos kolonijinės kariuomenės korpuse tarnavo apie 20 tūkst. vietinių gyventojų. Marmarikos mūšyje (1940 m. gruodis) korpusas patyrė didžiulius nuostolius.

Korpusas formaliai buvo išformuotas 1943 m. sausį, po to, kai italai pasitraukė į Tunisą. Prieš tai savarai ir kita kavalerija vykdė tik patruliavimo ir žvalgybos užduotis vidinės Libijos pasienio rajonuose.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Paolo Marzetti, "Uniformi e Distintivi dell" Escercito Italiano 1933-1945", Tuttostoria 1981
  2. Medal of Military Honor
  3. Video with Savari images Archyvuota kopija 2015-10-24 iš Wayback Machine projekto.
  • "Le Uniformi Coloniali Libiche 1912 - 1942" Priero Crocaini and Andrea Viotti.
  • "Inside Africa" John Gunther
  • "World Armies" John Keegan ISBN 0-333-17236-1