Saulės kapinių Šv. Vincento Pauliečio koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°41′42″š. pl. 25°18′41″r. ilg. / 54.695123°š. pl. 25.311343°r. ilg. / 54.695123; 25.311343

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Saulės kapinių Šv. Vincento Pauliečio koplyčia
Sv Vincento Pauliecio koplycia Saules kapines.JPG
Savivaldybė Vilniaus miestas
Gyvenvietė Antakalnis (Vilnius)
Adresas Saulės g.
Statybinė medžiaga tinkuotas mūras
Pastatyta 1811 m.
Stilius klasicizmas

Šv. Vincento Pauliečio koplyčia - Vilniuje, Antakalnio mikrorajone Saulės kapinėse stovinti koplyčia. Saulės kapinės - vienos iš Vilniaus senųjų kapinių, įsikūrusių Saulės ir M. K. Paco gatvių sankryžoje, taip pat vadinamos Šv. apaštalų Petro ir Povilo kapinėmis. Koplyčia stūkso kalvoto peizažo kapinių viduryje, įkalnėje. Pasiekiama pro kapinių pagrindinius vartus, esančius kapinių ploto kampe. Iš čia veda aukštyn akmenimis grįstas takas.

Koplyčia yra nacionalinės reikšmės paminklas, 2005 m. balandžio 18 d. įrašytas į Kultūros vertybių registrą (unik. kodas 30386).[1] Koplyčia reikšminga savo architektūrinėmis ir sakralinėmis savybėmis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kapinių įkūrimo data nėra įrodyta dokumentais. Manoma, kad jose pradėta laidoti jau nuo XVIII a. pradžios, maro metu. 1811 m. Laterano kanauninkų vienuolis, Vilniaus katedros prelatas J. F. Slivinskis kapinių teritorijoje pastatė koplyčią, kurią pašventino Šv. Vincento Pauliečio vardu.[2] Pastatyta už Teresės Andžeikovič ir jos vyro paaukotus pinigus. Palei pagrindinį taką ir aplink Šv. Vincento Pauliečio koplyčią išsidėstė seniausi palaidojimai. Šalia pagrindinės kapinių koplyčios (iš kairės) palaidoti Vilniaus kapitulos kunigai.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klasicizmo stilistikos koplyčios pastatas tinkuotas, sumūrytas iš rausvų ir gelsvų plytų, stačiakampio plano. Stogas dvišlaitis, su bokšteliu, dengtas molio čerpėmis. Stačiakampis bokštelis su profiliuotu karnizu, kampiniais piliastrais ir keturiomis pusapskričių sąramų angomis. Koplyčios sienų angos ir nišos įrengtos iš pusapskričių sąramų su liunetėmis. Viduje išmūryti ir nutinkuoti cilindriniai skliautai. Pagrindinės įėjimo durys metalinės vienvėrės, iš išorės dekoruotos metalo juostomis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Koplyčia“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2019-01-06. 
  2. Saulės kapinės (vilnijosvartai.lt)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka