Saugos automobilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Saugos automobilis Formulės 1 2021 m. Austrijos GP.
Formulės E BMW i8 saugos automobilis.

Saugos automobilis (angl. safety car; pace car) – specialus automobilis, naudojamas autosporte kai lenktynių trasoje (dažn. žiedinio tipo) įvyksta incidentas ar dėl kitų priežasčių nesaugu lenktyniauti.

Automobilio naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenktynių vadovui nusprendus panaudoti saugos automobilį, saugos automobilis išvažiuoja į trasą pro pit-lane su įjungtais švyturėliais. Saugos automobilis važiuoja prieš lenktynių lyderį, jei išvažiuojant į tarpą pakliūna atsilikę automobiliai, saugos automobilis juos praleidžia. Maršalai visoje trasoje vienu metu ima mojuoti geltonas vėliavas ir iškelia "SC" ženklą. Lenktynininkai privalo nustoti lenktyniauti, nebegali lenkti, ir privalo važiuoti paskui saugos automobilį saugiu greičiu kol šis nepasitrauks iš trasos kai vėl bus saugu lenktyniauti. SA fazėje griežtai draudžiama lenkti, aplenkus lenktynininkas baudžiamas arba pašalinamas iš lenktynių. Saugos automobilis sudaro sąlygas maršalams ir aptarnaujančiam personalui patraukti kliūtis iš trasos nestabdant lenktynių, sudaro saugų laiko tarpsnį maršalams kirsti lenktynių trasą, o aptarnaujantiems automobiliams saugiai pervažiuoti iki reikiamos trasos vietos. Varžybų vadovui nusprendus kad lenktynes tęsti yra saugu, saugos automobiliui pranešama išjungti švyturėlius ir padidinti greitį. Saugos automobilis pasitraukia iš trasos į pit lane, tačiau lenktynininkai gali pradėti lenktyniauti ir lenkti tik kirtus starto-finišo liniją. Maršalai visoje trasoje iškelia žalią vėliavą vieno rato trukmei.

Formulė 1[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1973 m. Formulės 1 lenktynėse saugos automobilis išleidžiamas į trasą esant labai stipriam lietui, po avarijos ar kitu atveju, kai dalyviams iškyla pavojus. Ant automobilio stogo yra dviejų spalvų žibintai – žalia ir geltona. Kai ratu atsilikusiam lenktynininkui leidžiama pralenkti SA, ant jo stogo užsidega žalios spalvos žibintai. Geltonos spalvos žibintai šviečia tuo atveju, kai dalyviai privalo išsirikiuoti už SA. SA turi palaikyti atitinkamą tempą, kad lenktynininkų automobilių padangos neatšaltų – šiuo metu SA vairuoja profesionalus lenktynininkas iš Vokietijos Bernd Mayländeris. Pirmuoju saugos automobiliu 1973 m. Kanados GP tapo Porsche 914 modelis.[1]

Nuo 1993 m. SA naudojamas pagal oficialias Formulės 1 taisykles. Pirmuoju oficialiu Formulės 1 saugos automobiliu šį sezoną tapo FIAT Tempra modelis.

Formulės 1 SA nuo 1996 m. teikia Mercedes Benz kompanija – kiekvienais metais pateikianti atnaujintą versiją. Nuo 2010 m. iki 2015 m. sezono kompanija tiekė visiškai atnaujintą Mercedes-Benz SLS AMG modelį. Šis SA modelis buvo pats greičiausias iš visų naudotų SA. 2015 m. pradžioje buvo paskirtas naujas modelis – Mercedes-AMG GT S.[2]

Nuo 2021 m. sezono čempionate skirtinguose etapuose naudojami du saugos automobiliai – Mercedes-AMG GT ir Aston Martin Vantage.[3]

2023 m. sezono Kanados GP buvo paminėtas pirmojo saugos automobilio čempionate 50-metis.[4]

Indianapolis 500[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV Indianapolis 500 lenktynėse naudojamas saugos automobilis vadinamas pace car (tempo palaikymo automobilis). Šis automobilis naudojamas nuo pat pirmojo šių lenktynių sezono 1911 m. Pastaruoju metu lenktynėse naudojami Chevrolet kompanijos modeliai.

Per paskutinius 50 m. lenktynėse buvo naudojami šie modeliai, kaip oficialūs tempo palaikymo automobiliai - Pontiac Firebird, Chevrolet, Oldsmobile Cutlass ir Ford Mustang.

NASCAR[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV vykstančiose NASCAR lenktynėse naudojamas esant blogoms oro sąlygoms ar iškilus kitam pavojui lenktynininkams. Likus vienam ratui iki tempo palaikymo automobilio pasitraukimo ant jo stogo užsidega žalios šviesos žibintai.

Kitaip nei kituose lenktynių čempionatuose, NASCAR lenktynėse tempo palaikymo automobilį pasiūlo kiekviena trasa, tad sezono metu jų būna kelių modelių - Toyota Camry, Ford Mustang, Chevrolet Camaro ir kiti.

Kadangi NASCAR automobiliuose nėra naudojamas spidometras ir nėra jokių tokio tipo elentronikos įtaisų, kiekviename apšilimo rate važiuoja ir tempą palaiko tempo palaikymo automobilis. Tokiu būdu lenktynininkai mato, kiek sūkių per minutę variklio sūkiais reikia važiuoti, norint palaikyti techninio aptarnavimo zonos tempui. Viršiję greitį lenktynininkai baudžiami.

Avarijos su saugos automobiliais[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2002 m. Formulės 1 Brazilijos GP treniruočių metu įvykus avarijai prie jos sustojus medikų komandai, Nickas Heidfeldas nepasirinko saugaus greičio ir paslydęs tame posūkyje trenkėsi į atidaromas medicinos automobilio dureles.

2009 m. WTCC čempionato Po miesto lenktynėse antrame rate dėl avarijos saugos automobiliui buvo liepta pasiruošti išvažiuoti į trasą, tačiau jis išvažiavo iš karto (be oficialaus leidimo)[5] - dėl to lenktynininkai nebuvo perspėti ir lenktynių lyderis Franz Engstler atsitrenkė į saugos automobilio šoną. Po šio įvykio lenktynės buvo nutrauktos, o vėliau pratęstos.

2011 m. 6 valandų Castellet lenktynėse, kurios buvo įvadinės tų metų 24 valandų Le Mano lenktynių varžybos, saugos automobilis nepasitraukė į techninio aptarnavimo zoną, kuomet užsidegė žalias šviesoforas. Todėl kai kurie lenktynininkai nesugebėjo į tai sureaguoti ir buvo apgadinti keli automobiliai.[6]

2011 m. 24 valandų Le Mano lenktynių metu praėjus 8 valandoms po starto Audi R18 susidūrė su Ferrari. Po avarijos į trasą išvažiavo saugos automobilis. Jis priekyje visų važiavo daugiau nei dvi valandas ir pirmą kartą Le Mano lenktynių istorijoje pritrūkus degalų buvo pakeistas kitu saugos automobiliu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]