Saparai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Saparai
Gyventojų skaičius ~350
Populiacija šalyse Peru vėliava Peru
Ekvadoro vėliava Ekvadoras
Kalba (-os) ispanų, kečujų, saparų
Religijos krikščionybė, tradicinė tikyba
Giminingos etninės grupės andoa, arabelai, omuranai ir kt.

Saparai – negausi Amazonijos indėnų tauta, gyvenanti Ekvadoro ir Peru teritorijose. Seniau vartojo negausiai kalbų šeimai priklausiusią saparų kalbą, tačiau dabar ji praktiškai mirusi. Saparai kalba ispanų ir maišyta kečujų kalbomis.

Seniau saparai gyveno dideliuose plotuose tarp Napo ir Pastasos upių. Dar XX a. pr. jų buvo apie 200 tūkst. Vėliau dėl intensyvaus miškų kirtimo, vergijos ir asimiliacijos ši tauta nunyko. Dabar yra apie 350 saparų, iš kurių dauguma (>200) gyvena Ekvadore (Pastasos provincija). Šios šalies indėnų bendruomenių organizacija (CONDAPE) deda pastangas suvienyti ir atkurti saparų bendruomenę. Dabar dauguma Ekvadoro saparų gyvena teritorijoje tarp Pindojaku, Konambo ir Aukštutinio Korienteso upių, kur įsteigta saparų autonominė teritorija.

Saparai tradiciškai verčiasi žvejyba, palmių šerdžių rinkimu, medžiokle pučiamaisiais ginklais. XX a. daug saparų buvo priversti dirbti hevėjų plantacijose.

Saparų teisių aktyvistas Bartolas Ušigva

Saparų kalba įtraukta į UNESCO nematerialaus pasaulio paveldo sąrašą.

Plačiąja prasme, saparais vadinamos visos gentys vartojusios saparų kalbas. XX a. pr. buvo žinomos 39 tokios gentys, dabar dalis jų išnyko. Pagrindinės saparų grupės yra: saparai, andoa (ikitai, gae), koronadai, arabelai, omuranai ir abichirai.