Samuelis Daugirdas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Samuelis Daugirdas
Daugirdai (giminė)
Daugirdų giminės herbas Gulbė
Daugirdų giminės herbas Gulbė
Gimė XVI a.
Ašmenos paviete
Mirė 1627 m.

Samuelis Daugirdas (gimė XVI a. pab. greičiausiai Ašmenos paviete – m. po 1627 m.) – poetas, kūrė lenkų kalba. Pavardės rašybos variantai Dougird, Dowgird.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilęs iš pietryčių Lietuvos smulkiųjų bajorų. [1] Priklausė Biržų Radvilų aplinkai, Kristupo Radvilos dvaro poetas.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal Senojo Testamento siužetus sueiliavo pasakojimus apie Zuzaną ir motiną, su sūnumis nukankintą Antiocho (Historia o Zvzanne. Y o Matce niektorey z siedmią Synow od Antyocha vmęczoncy, 1624), apie Egiptan parduotą Juozapą (Historia o Iozefie do Egiptu zaprzedanym, 1625). Perdirbęs bei papildęs M. Strijkovskio poemos Goniec Cnothy („Dorybės šauklys“) 8 skyrių, išleido eiliuotą didžiųjų Lietuvos kunigaikščių „genealogiją“ – trumpą LDK istoriją „Genealogija, arba Trumpas didžiųjų Lietuvos kunigaikščių ir jų didžių bei narsių žygių aprašymas“ (Genealogia albo Krotkie opisanie Wielkich Książąt Litewskich y ich wielkich a mężnych spraw woiennych, 1626), kurią dedikavo savo globėjui Kristupui Radvilai.

S. Daugirdo kūryba plačiau netyrinėta.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Daugirdas, Samuelis. Genealogija, arba Trumpas didžiųjų Lietuvos kunigaikščių ir jų didžių bei narsių žygių aprašymas, kadaise Motiejaus Strijkovskio sukurtas, o dabar atnaujintas ir vėl išleistas Samuelio Daugirdo iš Pagaujo. V.: LLTI, 2001. ISBN 9955-475-06-4.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. VLE, IV t., 522 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvių literatūros enciklopedija