Pereiti prie turinio

Saltukidai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
بنی سلدق
Saltukidai
beilikas

1071 – 1202
Location of
Location of
Beilikas apie 1200 m.
Sostinė Erzurumas
Valdymo forma Monarchija
Era Viduramžiai
 - Atskilo nuo Seldžiukų imperijos 1071 m., 1071
 - Prisijungė Rumo sultonatas 1202 m.

Saltukidai (pers. بنی سلدق, turk. Saltuklular) – tiurkų kilmės dinastija, valdžiusi dalį Armėnijos kalnyno. Jų įkurta valstybė Saltukidų beilikas (turk. Saltuklu Beyliği) buvo vienas iš ankstyvųjų Anatolijos beilikų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Saltukidų laikais statytas Terdžano karavansarajus

Apie valstybę žinoma labai nedaug. Seldžiukų imperiją valdant Alp Arslanui, jis pasiuntė vieną iš karvedžių užkariauti Erzurumo miestą. Po sėkmingos karinės pergalės šis įsitvirtino vietiniame regione, kuriame dominavo krikščionys armėnai, ir įkūrė nepriklausomą valstybę. Šio karvedžio vardas buvo Abul Kasimas[1]. Dinastija buvo pavadinta žymiausio dinastijos valdovo Saltuko garbei.

Šis beilikas sparčiai plėtėsi armėnų ir graikų žemių sąskaita, nuolat vykdydamas karus su gretimomis krikščionių valstybėmis Gruzijos karalyste ir Bizantijos imperija. Saltuko laikais ji valdė visą istorinį Taiko regioną ir vakarinę Airarato regiono dalį. Už savo žygdarbius Saltukas gavo meliko („karaliaus“) titulą. Saltukui mirus, sostą paveldėjo jo sūnus Muhamadas, o vėliau – duktė Mamachatun. 1200 m. ji buvo nuversta nuo sosto ir įkalinta, o valdžią paėmė Muhamado sunus Malikšachas[2].

Kitais metais Rumo sultonatas vykdė karinį žygį prieš Gruziją ir pareikalavo visų vietinių kunigaikščių jungtis prie jo armijos. Kadangi Melikšachas pavėlavo, Rumo sultonas Suleimanas II liepė jį įkalinti, ir taip pabaigė Saltukidų viešpatavimą regione. Erzurume buvo pasodintas sultono brolis Togrulas, valdęs čia iki 1225 m.

Valdovai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turkijos istorija
Mažosios Azijos istorija
Bizantijos imperija
Seldžiukų imperija
Rumo sultonatas
Kilikijos Armėnija, Nikėjos imperija, Trapezunto imperija
Anatolijos beilikai
Osmanų imperija
Turkijos Respublika
Valdovai Valdymo metai
Abul Kasimas 1071–1102
Ali ibn Abul Kasimas 1102-1123
Zijaedinas Gazi 1123-1132
Saltukas 1132–1168
Muhamadas Nasiradinas 1168–1191
Mamachatun 1191–1200
Malikšachas 1200–1201

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Leiser, G. (1995). „Saltuk Oghullari“. In Bosworth, C.E.; Van Donzel, E.; Heinrichs, W.P.; Lecomte, G. (eds.). The Encyclopaedia of Islam. Vol. VIII:Ned-Sam. E.J. Brill.
  2. Leiser, G. (1995). „Saltuk Oghullari“. In Bosworth, C.E.; Van Donzel, E.; Heinrichs, W.P.; Lecomte, G. (eds.). The Encyclopaedia of Islam. Vol. VIII:Ned-Sam. E.J. Brill.