Rygos šiluminės elektrinės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Rygos šiluminės elektrinės (Rygos ŠE) yra Latvijos valstybinės elektros tiekimo įmonės „Latvenergo“ filialas, kuriame yra dvi centrinės šiluminės elektrinės su bendra 534 megavatų (MW) elektros energijos gamybos galia ir 1654 MW šilumos galia. Elektrinės yra reikšmingas elektros energijos tiekimo šaltinis Latvijos energetikos sistemai ir didžiausias šilumos tiekimo šaltinis Latvijos sostinei Rygai. 2004 m. Rygos šiluminės elektrinės pagamino 1,225 teravatvalandes (TWh) elektros energijos.

Rygos ŠE-1[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rygos pirmoji centrinė šiluminė elektrinė (Rygos ŠE-1) pastatyta nuo 1954 m. iki 1958 m. Iki Pliavinių hidroelektrinės pastatymo ji buvo didžiausia Latvijos elektrinė, jos elektros galia pasiekė 129,5 MW, o šilumos gamybos galia – 616 MW. Kuru elektrinė naudoja gamtines dujas, durpes ir mazutą. 1990-tų metų pabaigoje dėl elektrinės įrangos blogos techninės padėties elektrinės eksploatacija vyko tik šildymo sezono metu, dėl ekonominių sumetimų nutrauktas durpių kaip kuro naudojimas.

2001 m. buvo pradėtas Rygos ŠE-1 rekonstrukcijos projektas, esančius įrengimus pakeičiant moderniais, šių dienų technologijas atitinkančiais dujų - garo ciklo kogeneracijos įrengimais, padidinančiais kuro naudojimo naudingumo koeficientą. Dėl didelių išlaidų buvo priimtas sprendimas neatnaujinti esančios įrangos ir pastato, o toje vietoje pastatyti visiškai naują pastatą su naujais įrengimais.

Po rekonstrukcijos, kuri baigta 2005 m. lapkritį, Rygos ŠE-1 dabartinė elektros gamybos galia yra 144 MW, šilumos galia yra 375 MW. Rekonstruota elektrinė yra parūpinta dviem dujų turbinom ir viena garo turbina. Rygos ŠE-1 dirba kogeneracijos režimu, tuo pat metu gamindama ir šilumos energiją, ir elektros energiją. Elektrinės įrengimai nenumato jos naudoti elektros energijos gamybai kondensacijos režimu (be šilumos energijos paruošimo).

Rekonstruota elektrinė, kuri pagrindiniu kuru naudoja gamtines dujas, o rezerviniu kuru yra numatytas dyzelinas. Kasmetinis elektrinės gamtinių dujų sunaudojimas sudaro apytiksliai 230 mln. m³, o dyzelino atsargos elektrinėje sudaro apytiksliai 6000 tonų, pakankamas dydis, kad aprūpintų elektrinę 10 dienų. Po rekonstrukcijos Rygos ŠE-1 elektros energijos gamybos naudingumo koeficientas padidintas nuo 30 % iki 46 %, o šilumos gamybos naudingumo koeficientas padidintas iki 88-89 %.

2004 m. Rygos ŠE-1 pagamino 0,225 TWh elektros energijos ir 0,719 TWh šilumos energijos. 2006 m. Rygos ŠE-1 planuojamos gamybos apimtys yra 1,085 TWh elektros energijos ir 1,021 TWh šilumos energijos. Esminis planuotų paruošimo dydžių prieaugis yra dėl to, kad po rekonstrukcijos elektrinę planuojama eksploatuoti visus metus.

Rygos ŠE-1 pagamintą elektros energiją perduoda Latvijos elektros perdavimo sistemos 110 ir 330 kilovoltų tinklais, o pagamintą šilumą realizuoja Rygos šilumos tiekimo įmonės „Rigas Siltums“ tinkle.

Rygos ŠE-2[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rygos antroji centrinė šiluminė elektrinė (Rygos ŠE-2) yra didžiausia Latvijos šiluminė elektrinė. Savo veiklą Rygos ŠE-2 pradėjo 1975 m., bet pilnai pabaigta buvo 1979 m. kartu su visų energoblokų pastatymu. Elektrinė yra aprūpinta keturiais vandens šildymo katilais, keturiais energetiškais garo katilais ir keturiom garo turbinom. Energijos gamybai ŠE-2 gali naudoti gamtines dujas ir mazutą.

Paskutiniais metais Rygos ŠE-2 padaryta dalinė elektrinės technologinių įrengimų ir valdymo sistemų modernizacija, optimalizuojant kuro deginimo procesa ir sumažinant kenksmingų medžiagų išmetimo kiekį atmosferoje.

Šiuo metu elektrinės elektros energijos gamybos galia sudaro 390 MW, o šilumos galia – 1279 MW. Rygos ŠE-2 pagamintą elektros energiją perduoda Latvijos elektros perdavimo sistemos 110 kilovoltų tinkle, o pagamintą šilumą realizuoja Rygos šilumos tiekimo įmonęs „Rigas Siltums“ tinkle. 2004 m. Rygos ŠE-2 pagamino 1 Twh elektros energijos ir 2,049 TWh šilumos energijos.

2004 m. priimtas sprendimas pradėti ŠE-2 rekonstrukciją. Jos ribose, laisvoje teritorijoje, numatyta pastatyti naują dujų ir karo turbinų kombinuoto ciklo energobloką su apytiksle 350–420 MW elektros galia ir 240–280 MW šilumos galia. Naujos įrangos paleidimas planuojamas 2008 m. pabaigoje.

Naujasis Rygos ŠE-2 energoblokas bus naudojamas ir elektros energijos gamybai kogeneracijos režimu, ir kondensacijos režimu. Numatoma, kad kartu su naujojo elektrinės energobloko perdavimu eksploatacijai Rygos ŠE-2 kasmetinės elektros energijos paruošimo apimtys pasieks apytiksliai 3 TWh per metus.