Rolls-Royce Merlin
Tipas | V-12 tipo keturtaktis vidaus degimo variklis |
---|---|
Gamintojas | Rolls-Royce Limited, Jungtinė Karalystė |
Pradėtas naudoti | 1933 m. spalio 15 d. |
Rolls-Royce Merlin – tai 27 litrų darbinio tūrio britų skysčiu aušinamas V12 tipo stūmoklinis aviacinis variklis, kurį suprojektavo Jungtinės Karalystės kompanija Rolls-Royce. Pradėtas eksploatuoti 1933 m. Pagal kompanijos tradiciją keturtakčiiai stūmokliniai aviaciniai varikliai vadinti plėšriųjų paukščių vardais, todėl patvirtinus gamybai vietoje gamyklinio pavadinimo PV-12 jis buvo pervadintas Merlin (liet. paprastasis startsakalis).
Po kelių modifikacijų pirmieji serijiniai PV-12 variantai buvo baigti gaminti 1936 m. Pirmieji eksploatuoti variklius pavadinimu Merlin pradėjo orlaiviai „Fairey Battle", „Hawker Hurricane" ir „Supermarine Spitfire". Dažniausiai variklis siejamas su naikintuvais „Spitfire" ir „Hurricane", nors didžioji dalis gamybos apimties buvo skirta keturmotoriams sunkiesiems bombonešiams „Avro Lancaster".
Dėl II Pasaulinio karo meto poreikių buvo sparčiai diegiami įvairūs patobulinimai, kurie gerokai pagerino variklio charakteristikas ir patvarumą. Pirmųjų gamybos modelių variklių galia prasidėjo nuo 1 000 AG, dauguma karo antrojoje pusėje gamintų versijų išvystydavo kiek tiek mažiau nei 1 800 AG. Pati vėliausia versija, montuota žvalgybiniame lėktuve ir sunkiajame naikintuve de Havilland Hornet – daugiau nei 2 000 AG.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Vieną sėkmingiausių II Pasaulinio karo laikų lėktuvų variklių Merlin, apie 50 jo versijų, pagamino Rolls-Royce gamyklos Derbyje, Krou ir Glazge, taip pat Ford of Britain Traffordo parko gamykloje netoli Mančesterio. Pagal sumažintą versiją taip pat buvo sukurtas Rolls-Royce/Rover Meteor tankų variklis. Pokario metais Merlin iš esmės pakeitė Rolls-Royce Griffon variklis pritaikytas kariniams tikslams, o dauguma Merlin variantų buvo suprojektuoti ir pagaminti laivams ir kariniams transporto lėktuvams.
Jungtinėse Amerikos Valstijose „Packard V-1650 Merlin" pavadinimu buvo gaminama amerikietiška Merlin versija. Gamyba buvo nutraukta 1950 m., kai iš viso buvo surinkta 149 659 varikliai.
XXI a. pradžioje Merlin varikliai tebenaudojami Karališkosiose oro pajėgose, Britanijos mūšio atminimo skrydžio lėktuvuose. Taip pat jais varoma daugybė restauruotų lėktuvų, kurie yra privačių savininkų nuosavybė visame pasaulyje.
Naudojimas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]RR Merlin buvo montuojamas į įvairius Didžiojoje Britanijoje ir kai kuriose užsienio šalyse gamintus lėktuvus:[1]
- Armstrong Whitworth Whitley
- Avro Athena
- Avro Lancaster
- Avro Lancastrian
- Avro Lincoln
- Avro Manchester III
- Avro Tudor
- Avro York
- Boulton Paul Balliol ir Sea Balliol
- Boulton Paul Defiant
- Bristol Beaufighter II
- CAC CA-18 Mark 23 Mustang
- Canadair North Star
- CASA 2.111B and D
- Cierva Air Horse
- de Havilland Mosquito
- de Havilland Hornet
- Fairey Barracuda
- Fairey Battle
- Fairey Fulmar
- Fairey P.4/34
- Fiat G.59
- Handley Page Halifax
- Handley Page Halton
- Hawker Hart (bandymams)
- Hawker Henley
- Hawker Horsley (bandymams)
- Hawker Hotspur
- Hawker Hurricane ir Sea Hurricane
- Hispano Aviación HA-1112
- I.Ae. 30 Ñancú
- Miles M.20
- North American Mustang Mk X
- Renard R.38
- Short Sturgeon
- Supermarine Type 322
- Supermarine Seafire
- Supermarine Spitfire
- Tsunami Racer
- Vickers F.7/41
- Vickers Wellington Mk II ir Mk VI
- Vickers Windsor
- Westland Welkin
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- (EN) Lumsden, Alec. British Piston Engines and Their Aircraft. Marlborough, Wiltshire: Airlife Publishing, 2003.
- ↑ Lumsden, Alec. British Piston Engines and Their Aircraft. p. 203–215.