Rickus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Reckis-Rickis Stepas, Jono
Gimė 1904 m.
Bambalų kaimas, Užvenčio valsčius, Šiaulių apskritis
Veikla lietuvių plėšikas, siautėjęs po Žemaitijos, Lietuvos kaimus. Įsigalėjus savivalei bei užuldinėjimams, buvo suimtas policijos.

Plėšikas Rickus (įrašas LR TM leidinyje – Reckis-Rickis Stepas, Jono, g. 1902 m. Bambalų kaimas, Užvenčio valsčius, Šiaulių apskritis) – lietuvių plėšikas, siautėjęs po Žemaitijos, Lietuvos kaimus. Įsigalėjus savivalei bei užpuldinėjimams, buvo suimtas policijos.

Kriminalinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kriminalinę veiklą pradėjo tarnaudamas kariuomenėje – pusvelčiui parduodavo kariuomenės turtą. Užventyje už nedidelę kainą iš Rickaus buvo galima įsigyti lyg tais nurašyto kariuomenės turto. Vėliau ėmė plėšikauti. Plėšimo objektais būdavo turtingesni gyventojai, dažnai iš Amerikos sugrįžę, parduotuvių savininkai, dvarininkai.

Rickus buvo nubaustas 1931 m. sausio 7 d. Šiaulių apskrities teismo (bylos Nr. 79) bei Vyriausiojo Tribunolo 1931 m. kovo 24 d. pagal Baudžiamojo statuto 587 str. 1 d. 4 metų laisvės atėmimo bausme sunkiųjų darbų kalėjime.

To paties teismo:

  • (bylos Nr. 227) rugsėjo 4 d. pagal Baudžiamojo statuto 587 str. 1 d. 5 metų laisvės atėmimo bausme (s. darbų kalėjime).
  • (bylos Nr. 225) rugsėjo 4 d. pagal Baudžiamojo statuto 587 str. 2 d. 5 metų laisvės atėmimo bausme (s. d. kalėjime). Dalį bausmės atliko kalinamas po suėmimo iki nuteisimo teisme. Plėšikas Rickus iš įkalinimo įstaigos vėliau pabėgo. Apie jo pabėgimą buvo rašoma spaudoje, paieškos pradžioje buvo patalpinta didžiulė nuotrauka (tokio formato tuo metu buvo talpinamos tik valdžios atstovų nuotraukos). Paieškos metu buvo sulaikomi tik jo bendrininkai. Susidūrimo su policija Biržuose metu Rickus užšoko ant pievoje besiganiusios kumelės ir atsišaudydamas paspruko.

Už įdavimą buvo pažadėta 3000 litų premija. Apie 1938 m., kaip spėjama, pasislėpė užsienyje.

Įvairiose vietovėse Rickus buvo prilyginamas Tadui Blindai: pavyzdžiui, Raseiniuose pasakojama, kad ketinęs apiplėšti jis nieko neradęs, ir netgi sušelpęs kelis vargšus gyventojus iš savo turimų turtinių vertybių, gautų plėšimo metu. Pasitikėdavo vargingesniais gyventojais.

Kauno laikraščiuose apie Rickų buvo publikuojami feljetonai, kurių fabulos buvo ir tokio pobūdžio: žurnalistas tariamai geria kavą bei aptarinėja politinę situaciją, aktualijas, rengiasi į Muzikinį teatrą Kaune.

Lietuvos provincijoje Rickaus vardu tėvai gąsdino savo vaikus ir kartu patys bijojo jo pasirodymo kaimo vietovėse (perdėta baimė buvo perteikta teatro pjesėse).

Rickus priimtiną žmonėms įvaizdį sukurdavo visais metų laikais dėvėdavo puošnius drabužius. Buvo nepaprastai stiprus, guvus, taiklus šaulys.

Mene[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viešintų klojimo teatras pagal Stasio Žemaičio kūrybą yra pastatęs komediją „Rickus – garsus Lietuvos plėšikas“. Režisierius – Vytautas Germanavičius. Spektaklio aktoriai – Viešintų klojimo teatro nariai. Plėšiko Rickaus vaidmenį sukūrė aktorius Vytautas Germanavičius.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Antrasis Blinda. Kaip Rickus tapo plėšiku. Publicistinis straipsnis. Tarpukario Lietuvos spaudos leidinių rinkinys.
  • Teisingumo ministerijos leidinys „Žinios apie nusmerktuosius 1926 metais“. Ketvirtos knygos. Nr. 2525.
  • Teisingumo ministerijos leidinys „Žinios apie nusmerktuosius 1926 metais“. Ketvirtos knygos. Nr. 2997.
  • Teisingumo ministerijos leidinys „Žinios apie nusmerktuosius 1926 metais“. Penktos knygos. Nr. 3106.
  • Teisingumo ministerijos leidinys „Žinios apie nusmerktuosius 1926 metais“. Sepintos knygos. Nr. 3327.
  • Saulius Bartkus. Požiūris. Lietuvos televizija, LRT. 2007 sausio mėn.
  • Kučinskas K., Taiklusis Rickus // Šiaulių naujienos, Nr. 108, 1994 06 04, p. 10.