Pereiti prie turinio

Rhee Syng-man

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
I Singmanas
이승만
Pietų Korėjos prezidentas
Gimė 1875 m. kovo 25 d.
Hedžu, Pietų Hvanghės provincija, Pietų Korėja
Mirė 1965 m. liepos 19 d. (90 metų)
Honolulu, Havajai, JAV
Pilietybė Korėjos Respublikos
Sutuoktinis (-ė) Franziska Donner
Pietų Korėjos prezidentas
Ėjo pareigas 1948 m. liepos 24 d. – 1960 m. balandžio 26 d.
Ankstesnis -
Vėlesnis Heo Jeong (Acting)
Partija Liberalų
Vikiteka Rhee Syng-man
Parašas

I Singmanas (kor. 이승만, I Seungman) (1875 m. kovo 25 d. – 1965 m. liepos 19 d.) – Pietų Korėjos politinis veikėjas, pirmasis šalies prezidentas. Jo valdymo laikotarpis (1948-1960 m.) lig šiol vertinamas kontroversiškai – nors I Singmanas sugebėjo išspręsti daugelį naujai valstybei kylančių problemų, jis kritikuojamas už autokratizmą. Po 1960 m. rinkimų prasidėję protestai, kuriuos iššaukė įtarimai balsų klastojimu, privertė I Singmaną palikti šalį. Jis mirė 1965-aisiais Havajuose.

I Singmanas gimė Hedžu mieste, Pietų Hvanghės provincijoje, aristokratų šeimoje. Jis pradėjo lankyti Pė Džė universitetą, tačiau buvo suimtas už protestus prieš Japonijos hegemoniją ir keletą metų praleido kalėjime. 1904 m. išvyko į JAV ir įgijo bakalauro laipsnį Harvardo universitete bei daktaroPrinctone.

1910 m. I Singmanas grįžo į Korėją, kuri tuo metu jau buvo užimta Japonijos, ir įsitraukė į politinę veiklą. 1919 m. jis tapo pirmuoju Laikinosios Korėjos Respublikos vyriausybės prezidentu ir poste išbuvo šešerius metus.

Po Korėjos padalinimo jis grįžo į Seulą ir 1948 m. buvo išrinktas Steigiamojo susirinkimo pirmininku, o tais pačiais metais ir šalies prezidentu. I Singmanas ilgą laiką išliko stipriausia politine figūra Pietų Korėjoje. 1954 m. jį palaikanti partija sugebėjo priimti Konstitucijos papildymą, leidusį jam trečią kartą kandidatuoti į prezidento postą. 1956 m. I Singmanui pavyko nedidele persvara laimėti rinkimus, tačiau politinė padėtis šalyje darėsi vis nestabilesnė, augo nepasitenkinimas autokratinio valdymo stiprėjimu.

1960 m. kovą vykusius prezidento rinkimus I Singmanas laimėjo itin didele persvara. Įtardami balsų klastojimą, aukštųjų mokyklų studentai balandžio 19 d. Seule surengė masinius protestus, kurie žinomi Balandžio revoliucijos vardu. Jų metu policija žiauriai susidorojo su protestuotojais, žuvo daugiau nei 100 žmonių. Tačiau gyventojų nepasitenkinimas nenusilpo ir I Singmanas balandžio pabaigoje buvo priverstas atsistatydinti bei palikti šalį. Savo paskutinius gyvenimo metus jis praleido Honolulu mieste, Havajuose.


Politinis postas
Prieš tai:
Pietų Korėjos prezidentas
1948 m. liepos 20 d. – 1960 m. balandžio 26 d.
Po to:
Heo Jeong (Acting)