Redagavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Redagavimasteksto, vaizdų ar garso paruošimas publikavimui taisant, koreguojant ar kitaip keičiant. Šį darbą atliekantis asmuo, profesionalas ar mėgėjas, vadinamas redaktoriumi.

Profesionalūs redaktoriai gali specializuotis teksto, vaizdo, garso ar muzikos redagavime. Taisomos kalbos, stiliaus klaidos, su autoriumi gali būti aptariami ir tobulinami teksto prasminių dalykų pateikimas. Jei redaktorius yra tik kurios nors srities specialistas, tai, paprastai, tekstų tobulinimui yra pasitelkiama stilistas, sutvarkantis kalbos dalykus bei gramatines klaidas. Kadangi pastarosios yra dėl apsirikimų neišvengiamas spaudos atributas, tai tekstai būna patikrinami korektoriaus. Jo vaidmuo atsiradus kompiuterinei technikai ir tikrinimui yra sumenkėjęs. Stilisto ir korektoriaus darbas paparastai dar vadinamas techniniu redagavimu.Žodžiu tai reiškia kažką pakeisti, patobulinti ar kažkas panašaus.

Redagavimas daugiausiai atliekamas leidyklose, redakcijose profesionalių redaktorių pastangomis. Tarybų Sąjungoje redagavimas buvo susietas ir su cenzūravimu, redaktoriais ar juos kontroliuojančiais pavaduotojais daugiausiai dirbdavo ištikimi režimui, apmokyti, surišti su saugumu asmenys, kurie tikrindavo tekstų atitikimą ideologinėms dogmoms ir nuostatoms, atmesdavo, ar keisdavo netinkamas vietas arba net blokuodavo neįtinkančių tekstų autorius. Tokiu būdu tapo sužalotas ir žymus Vinco Mykolaičio-Putino romanas „Altorių šešėly“. Tai paskatino pogrindinės spaudos atsiradimą – vadinamąją savilaidą arba samizdatą.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]