Redagavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Redagavimasteksto, vaizdų ar garso paruošimas publikavimui taisant, koreguojant ar kitaip keičiant. Šį darbą atliekantis asmuo, profesionalas ar mėgėjas, vadinamas redaktoriumi.

Profesionalūs redaktoriai gali specializuotis teksto, vaizdo, garso ar muzikos srityse. Taisomos kalbos, stiliaus klaidos, su autoriumi gali būti aptariamas ir tobulinamas teksto prasminių dalykų pateikimas. Jei redaktorius yra tik kurios nors srities specialistas, paprastai tekstams tobulinti yra kviečiamas stilistas, taisantis kalbos stiliaus dalykus ir gramatines klaidas. Kadangi pastarosios yra dėl apsirikimų neišvengiamos spaudos srityje, tekstai būna patikrinami korektoriaus. Jo vaidmuo atsiradus kompiuterinei technikai ir elektroninėms tvarkyklėms yra sumenkėjęs. Stilisto ir korektoriaus darbas paparastai dar vadinamas techniniu redagavimu. Tai reiškia kažką pakeisti, patobulinti ir pan.

Redagavimas daugiausia atliekamas leidyklose, redakcijose profesionalių redaktorių. Tarybų Sąjungoje redagavimas buvo susietas ir su cenzūravimu, redaktoriais ar juos kontroliuojančiais pavaduotojais daugiausia dirbdavo ištikimi režimui, apmokyti, susiję su saugumu asmenys. Jie tikrindavo tekstų atitikimą ideologinėms dogmoms ir nuostatoms, atmesdavo ar keisdavo netinkamas vietas arba net blokuodavo neįtinkančių tekstų autorius. Taip buvo sužalotas ir garsus Vinco Mykolaičio-Putino romanas „Altorių šešėly“. Tokio tipo redagavimas paskatino atsirasti pogrindinę spaudą – vadinamąją savilaidą arba samizdatą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]