Raketinis tankas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Raketinis tankas IT-1

Raketinis tankas (rus. ракетный танк ; angl. missile tank) – tankas, kurio pagrindinis ginklas yra raketų leistuvas. Raketiniams tankams tradiciškai priskiriamos kovos mašinos, kurios šarvuotos kaip tipiniai to laikotarpio tankai.[1]. Ne viena valstybė eksperimentavo ir kūrė raketinių tankų prototipus. Pvz., Tarybų Sąjunga, kai TSKP generalinis sekretorius buvo Nikita Chruščiovas, vykdė keletą raketinių tankų projektų, pvz., Objekto 287 ir Objekto 775. 1968 m. į TSRS armijos ginkluotę buvo priimtas raketinis tankų naikintuvas (rus. ракетный истребитель танков) IT-1 (rus. ИТ-1), pagamintas tanko T-62 bazėje. Tiesa, ši mašina nebuvo tikras raketinis tankas, nes neturėjo priešpėstinių raketinių šaudmenų, jais buvo ginkluotos ne tankų divizijos, bet atskirieji tankų naikintuvų batalionai motošaulių divizijose. Toks raketinis tankas funkciniu požiūriu buvo artimesnis šiuolaikinei Rusijos prieštankinių raketų savaeigei Chrizantema. Jau 8-to dešimtmečio pradžioje IT-1 buvo išbrauktas iš ginkluotės. Panašus raketinis tankas buvo kuriamas Vakarų Vokietijoje.

XX a. 4-tą dešimtmetį TSRS bandė raketinį tanką RBT-5 (rus. РБТ-5), kurio pagrindinis ginklas buvo bokštelio raketinė turelė su dviem 250 kg masės nevaldomomis raketomis TT, vadintomis tankinėmis torpedomis (rus. танковые торпеды).

Kartais raketiniais tankais vadina įprastinius tankus, kurie gali ne tik sviediniais šaudyti iš tanko patrankos, bet ir leisti prieštankines valdomąsias raketas. Tokie tankai buvo JAV ir Vokietijos prototipinis tankas MBT-70, iš ginkluotės išbrauktas amerikiečių M551 Sheridan, prancūzų AMX-13, taip pat tarybiniai, rusiški ir ukrainietiški tankai T-64, T-72, T-80, T-84 ir T-90. Kai kurie tankai T-55, dabar naudojami Peru armijoje, ant bokštelių turi stovus su raketų leistuvais.

Lenkiškas inžinerinis tarybinio tanko T-55А variantas buvo ginkluotas raketomis PW-LWD. Tačiau šis tankas nebuvo tikras kovinis raketinis tankas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lengvai šarvuotos ratinės ar vikšrinės kovos mašinos, kurių pagrindinis ginklas yra raketos, paprastai vadinamos raketinėmis savaeigėmis.