Purgazas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Purgaz arba Injazoras Purgazas
Purgazo kunigaikštis
Gimimo vardas Purgaz or Inäzor Purgaz
Gimė nežinoma
nežinoma
Mirė 1239 m.
Purgazo kunigaikštis

Purgazas (dar žinomas kaip Injazoras Purgazas (erz. Инязор Пургаз) – buvo erzių (mordvių) lyderis pirmoje XIII a. pusėje. Jis buvo didysis kunigaikštis (inäzor) iš Purgazo kunigaikštystės. Būdamas Volgos Bulgarijos sąjungininku, jis priešinosi Suzdalės kunigaikštijos plėtrai į modrvių (erzių) apgyvendintą regioną. Vėlesniais laikais jis tapo Erzano (Mordvijos) nepriklausomybės simboliu ir legenda.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Purgazas buvo kelis kartus paminėtas Rusijos kronikose. 1229 m. sausio mėn. Purgazo kariuomenė atmušė rusų kunigaikščių Jaroslavo Vsevolodovičiaus, Vasilijaus Konstantinovičiaus ir Vsevolodo Konstantinovičiaus puolimą. Vėliau Purgazas nugalėjo mokšų kunigaikštį Purešą.

1229 m. balandį Purgazas bandė atgauti iš Žemutinis Naugardo rusėnų Obrano Ošą. Jo kariai sudegino gyvenvietę, bet po kelių mėnesių jis buvo nugalėtas mokšų kunigaikščio Purešo ir pasitraukė į savo valdas.

1237 m. vasarą jis sėkmingai pasipriešino mongolams, tačiau 1238–1239 m. rudenį-žiemą vėl atsinaujino kovos ir Purgazas žuvo mūšyje.

Po jo mirties[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo XIII a. Purgazas buvo idolizuotas kaip mitinis herojus; jis buvo klaidingai vadinamas Mordovijos karaliumi. Per ateinančius amžius Purgazas ir toliau buvo vertinamas kaip Erzijos herojus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]