Punsko buities muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Muziejaus pastatai
Ekspozicija

Punsko buities muziejus, dar vadinamas SkansenuLenkijos kultūros švietimo įstaiga Punske, kurioje surinktas, saugomas ir eksponuojamas pasienio lietuvių materialinis paveldas. Įsikūręs pusės kilometro atstumu į vakarus nuo Punsko, kairėje kelio į Seinus pusėje. 3,45 ha teritorijoje 1986-92 m. iš Vaitakiemio perkelta XIX–XX a. kaimo sodybą, susidedanti iš penkių pastatų: gyvenamojo namo, klojimo (kluono), tvarto ir svirno. Pastarasis statinys stūkso kiek toliau, nes priklausė kitai sodybai, jame rodomos patalpos grūdams sandėliuoti. Gyvenamo namo keturiuose kambariuose įrengtos ekspozicijos, eksponuojami kai kurie iš virš tūkstančio surinktų buities įrankių. Klojime vyksta koncertai, rengiami Klojimo teatro spektakliai.

Vėliau, gavus Europos Sąjungos paramą, pastatyta klėtelė ir karčiama. Pastarajame apie 120 m² ploto pastate veikia amatų centras, kuriame galima išmokti pinti juostas, austi liaudiškus audinius. Lankytojai gal pasižiūrėti ir kaip seniau buvo verpiama, siuvinėjama, iš popieriaus karpomi karpiniai. Klėtelė naudojama kaip fondų saugykla.

Skansene kasmet rengiamas Klojimo teatrų festivalis, kuriame dalyvauja ir saviveiklininkai iš Lietuvos. Teatro mėgėjai Punske puoselėja ilgametes tradicijas, apie tai byloja ir prie Skanseno 2006 m. pastatytas paminklinis akmuo, skirtas klojimuose rengtų lietuviškų vaidinimų šimtmečiui.

Commons-logo.svg

Vikiteka

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]