Prostatitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Prostatitasprostatos liaukos uždegimas, lydimas dažno ir skausmingo šlapinimosi.

Priežastys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prostatos uždegimą dažniausiai sukelia bakterijos, Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, rečiau Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Neisseria gonorrhoeae ir grybeliai.

Infekcija į prostatą dažniausiai patenka:

 • šlaplės, (esant šlaplės uždegimui);
 • infekuotam šlapimui patekus į prostatos žiotis, (esant šlapimo takų infekcijai);
 • tiesiogiai ar per limfinius takus infekcija atkeliauja iš tiesiosios žarnos;
 • ir per kraują (hematogeninis kelias).

Tik apie 5-7 proc. lėtiniu prostatitu sergančių vyrų pavyksta bakteriologiškai patvirtinti ligos sukėlėją, t. y. diagnozuoti lėtinį bakterinį prostatitą.

Bakterijų kultūra išauginama iš prostatos sekreto, po prostatos masažo surinkto šlapimo ar spermos.

Dažniausiai nustatomas sukėlėjas E. coli (65-80 proc.), taip pat dažnai nustatomi mikroorganizmai, kurie pripažįstami, kaip galimi lėtinio prostatito sukėlėjai – gramneigiami uropatogenai (Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa). Dauguma urologų, kaip galimus lėtinio prostatito sukėlėjus, nurodo ir Enterococcus faecalis. Į klausimą, ar lėtinį prostatitą gali sukelti anaerobai, chlamidijos, ureoplazmos, gramteigiami kokai, Trichomona vaginalis, Candida, Corynebacter, vienareikšmio atsakymo dar nėra duota.

Tais atvejais, kai mikroorganizmo, sukėlusio lėtinį prostatitą, identifikuoti nepavyksta, diagnozuojamas uždegiminis LDSS. Nėra aišku, ar tokiu atveju nepavyksta išauginti sukėlėjo kultūros (prostatos sekrete yra inhibitorinių medžiagų, daugelis ligonių anksčiau yra ilgai gydyti antibiotikais), ar prostatitą sukėlė kitos priežastys (šlapimo refliuksas iš uretros į prostatą, autoimuninės reakcijos, neuromuskulinės kilmės priežastys). Į šiuos klausimus nėra tiksliai atsakyta.

Rizikos faktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Simptomai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. karščiavimas;
 2. šaltkrėtis;
 3. šlapimo susilaikymas;
 4. dažnas, skausmingas šlapinimasis;
 5. dubens, kryžkaulio skausmai;
 6. skausminga, padidėjusi prostata;
 7. drumstas šlapimas;
 8. stiprūs tarpvietės skausmai;
 9. skausmingas tuštinimasis;

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prostatitas suskirstytas į 4 kategorijas, kurios skiriasi pagal diagnostinių tyrimų duomenis ir kurioms gydyti taikomos skirtingos gydymo schemos:

I kategorija: ūmus bakterinis prostatitas – ūmus infekcinės kilmės prostatos uždegimas;

II kategorija: lėtinis bakterinis prostatitas – lėtinė prostatos infekcija (sukėlėjas patvirtintas bakteriologiškai);

III kategorija: uždegiminis lėtinio dubens skausmo sindromas (LDSS) – sukėlėjas nerandamas, yra diskomfortas ir skausmas dubens srityje bei uždegiminiai prostatos pakitimai;

IIIB kategorija: neuždegiminis LDSS – sukėlėjas nerastas, uždegiminių prostatos pakitimų nerandama, tačiau yra diskomfortas ar skausmas dubens srityje;

IV kategorija: asimptominis uždegiminis prostatitas – prostatito klinikos nėra, tačiau randami uždegiminiai pakitimai prostatoje.

Ligos eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ūmus prostatitas prasideda labai staiga. Ligonius krečia šaltis, jie karščiuoja, paprastai vargina dažnas, skausmingas šlapinimasis. Ligoniai pastebi, kad jų šlapimas drumstas, jiems skauda tarpvietėje, mažajame dubenyje, kryžkaulio srityje. Paprastai sutrinka ir normalus tuštinimasis, ligonius vargina dažnas, skausmingas noras tuštintis. Išburkus prostatai, gali susilaikyti šlapimas (šlapimo pūslė pilna, bet negali pasišlapinti). Tiriant tokius ligonius, prostata būna labai skausminga, padidėjusi. Tinkamai gydant temperatūra nukrinta, šlapinimosi sutrikimai praeina per dvi - šešias dienas. Pokyčiai kraujyje, šlapime išnyksta daug lėčiau.

Komplikacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ūmus prostatitas gali pereiti į lėtinį prostatitą, komplikuotis sepsiu, prostatos abscesu, infekcija gali išplisti į sėklidės prielipą, sėklides.

Prevencija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Norint išvengti lėtinio prostatito, svarbu laiku ir efektyviai gydyti šlaplės, ūminį prostatos uždegimą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Ūmus prostatitas
 2. Lėtinis prostatitas