Prisikėlimo bažnyčia (Sankt Peterburgas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Prisikėlimo bažnyčia

Prisikėlimo bažnyčia, taip pat vadinama Atpirkėjo, Atpirkėjo krauju bažnyčia (rus. Церковь Спаса на Крови) – katedra Sankt Peterburge, Rusijoje. Bažnyčia pastatyta Maskvos Vasilijaus katedros pavyzdžiu, vadinamuoju „Naujuoju stiliumi“ ir yra vienintelis pastatas Peterburgo centre, kuris nėra orientuotas į itališkąją ir klasicistinę architektūrą. Pastatyta tarp 1883 ir 1912 m. vietoje kurioje per pasikėsinimą 1881 m. kovo 13 d. (kovo 1 d. pagal Julijaus kalendorių) buvo mirtinai sužeistas Aleksandras II.

Šiuo metu katedroje yra muziejus. Bažnyčia pastatyta pagal Alfredo Parlando, kuris tuo metu buvo reikšmingas Rusijos architektas, statęs ir Maskvoje, Vladimire ir kituose miestuose, planus. Iš Baltijos vokiečių – škotų šeimos, kuri nuo maždaug 1800 m. tarnavo carams Peterhofe, kilęs A. Parlandas buvo Peterburgo Menų akademijos narys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Statybą 1883 m. pradėjo Aleksandras III, kaip paminklą savo tėvui, Aleksandrui II. Darbas ėjosi lėtai ir statyba buvo galutinai baigta 1907 m. valdant Nikolajui II. Bažnyčios statybą finansavo imperatoriškoji šeima, remiant daugeliui privačių rėmėjų. Bažnyčia pastatyta palei Gribojedovo kanalą. Šioje vietoje abiejose upės pusėse yra krantinės. Caro karietai važiuojant krantine sprogo anarchisto konspiratoriaus mesta granata. Caras buvo sukrėstas, tačiau nesužeistas ir išlipo iš karietos. Kitas konspiratorius tuomet išnaudojo galimybę susprogdinti kitą bombą, dėl ko žuvo jis pats ir mirtinai sužeidė carą. Stipriai kraujuojantis caras buvo nuvežtas atgal į Žiemos rūmus, kur jis mirė po kelių valandų. Laikina šventovė buvo pastatyta užpuolimo vietoje ir imtasi nuolatinio paminklo projekto. Buvo nuspręsta, kad gatvė, kur įvyko pasikėsinimas, turi būti apgaubta bažnyčios sienomis.

Bažnyčia buvo numatyta daugiau kaip paminklas nei kaip bažnyčia, dėl to sakraliniams tikslams niekada netarnavo. Iš pradžių buvusi koncertų sale ir muziejumi, vėliau naudota kaip teatras, Sovietų Sąjungos laikais ilgą laiką buvo visai uždaryta. XX a. paskutiniame dešimtmetyje galiausiai baigta ilgą laiką trukusi renovacija ir pastatas vėl atidarytas kaip muziejus.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]