Pereiti prie turinio

Poltergeistas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Poltergeistas (vok. triukšmingas vaiduoklis) vaiduoklis, kuris tariamai judina namuose esančius daiktus.

Poltergeistų istorijose dažni motyvai yra žingsnių garsas be regimo šaltinio, įvairūs bildėjimai ir žvangėjimai, beldimai. Dažnai įvairūs daiktai pradeda skraidyti po patalpą, neretai pasitaiko savaime judantys baldai. Kartais net pasitaiko, kad šios paslaptingos jėgos pradeda judinti žmones, levitacijos atvejai. Labai retose poltergeistų istorijose šie kalba.

Šiuo metu poltergeistų tyrimu dažniausiai užsiima įvairios parapsichologinės ir kitokios pseudomokslinės organizacijos.

Paaiškinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikintys poltergeistų realumu nurodo šias pagrindines hipotezes:

  1. Poltergeistus sukelia kažkokie procesai, vykstantys lytinio brendimo metu. Dažnai jie vyksta tuose namuose, kur yra lytinio brendimo amžiaus paauglių. Pagal kitas šios hipotezės variacijas, tokie paaugliai kažkodėl pritraukia dvasias ar vaiduoklius.
  2. Poltergeistus sukelia mirusių žmonių sielos, dėl kokių nors priežasčių likusios šiame pasaulyje. Kaip dažniausios priežastys, nurodoma ypač stiprūs jausmai mirties metu (pavydas, keršto troškimas ar kt.), kokie nors gyvam esant nebaigti darbai ar kt.
  3. Poltergeistus sukelia fizikinės priežastys: elektromagnetiniai laukai, infragarsas, ultragarsas ar kt.

Visi šie paaiškinimai kol kas neturi jokio realaus pagrindo ir tinkamiau juos būtų vadinti spėjimais, su sąlyga, kad poltergeisto reiškiniai apskritai egzistuoja.

Skeptikai teigia, kad visos poltergeistų istorijos yra gandai arba sąmoningos klastotės. Kol kas nėra nei vieno patikimo pranešimo apie savaime judančius daiktus, tačiau nemažai pranešimų yra atskleista kaip klastotės. Neretai pasitaiko, kad istorijas apie kažkurioje užeigoje ar tavernoje esantį poltergeistą skleidžia patys savininkai, suinteresuoti pritraukti daugiau smalsių lankytojų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]