Pinigų muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pinigų muziejus
Pinigų muziejaus vaizdas nuo Gedimino prospekto.

Koordinatės: 54°41′11.84″ š. pl. 25°16′56.61″ r. ilg. / 54.6866222°š. pl. 25.2823917°r. ilg. / 54.6866222; 25.2823917 Lietuvos banko Pinigų muziejus – Lietuvos banko įsteigtas muziejus, įsikūręs banko rūmų kompleksui priklausančiame pastate Totorių g. 2/8, Vilniuje. Veikia muziejaus filialas Kaune.[1] Muziejaus lankymas ir ekskursijos nemokamos. Vedėjas – istorikas Vidmantas Laurinavičius.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos banko muziejus atidarytas 1999 m. birželio 25 d. 20092010 m. rekonstravus muziejaus patalpas, jis buvo išplėstas ir pervadintas į Lietuvos banko Pinigų muziejų.

Ekspozicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejuje atidarytos 5 teminės salės. Jos išsidėsčiusios per du aukštus ir užima 350 m² plotą. Čia galima susipažinti su pasaulio ir Lietuvos pinigų istorija. Įrengti judantys stendai, specialūs keltuvai leidžia ekspoziciją apžiūrėti įvairaus amžiaus žmonėms, taip pat ir turintiems negalią lankytojams. Muziejų metais, paskelbtais Lietuvoje 2012 m., įteiktas „Draugiškiausio muziejaus 2012“ apdovanojimas (tarp 69 šalies kultūros ir laisvalaikio objektų).[2] Čia apsilankė apie 1,2 tūkst. žmonių, turinčių negalią – neįgalieji sudarė apie 5 proc. bendro lankytojų skaičiaus. Pinigų muziejus yra ir pirmasis Baltijos šalyse muziejus, kuriame įdiegta vertimo į gestų kalbą elektroninė sistema.

EDEN (European Destinations of Excellence) projekto „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2013. Turizmas pritaikytas visiems“ konkurse Lietuvos banko Pinigų muziejus pripažintas išskirtiniu turizmo objektu ir pelnė prizą „Pinigų muziejus – draugiškiausias Vilniaus muziejus“.

2013 m. Lietuvos banko Pinigų muziejus pateko į mokslinio žurnalo „MintWorld Compendium“ sudarytą geriausių viso pasaulio valstybių centrinių bankų muziejų penketuką kartu su Kanados, Vokietijos Bundesbanko, Pietų Korėjos centrinių bankų ir Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinės rezervų sistemos pinigų muziejais.

2013 m. Lietuvos banko Pinigų muziejus išrinktas svetingiausiu muziejumi Vilniuje, konkurse ,,Vilniaus svetingumas 2013".

2014 m. Europos muziejų forumo prie Europos Tarybos jis buvo nominuotas apdovanojimui „Europos metų muziejus 2014“.

2014 m. lapkričio 29 d. Pinigų muziejuje baigta statyti "Milijono centų piramidė". Piramidę sudaro 1 000 935 vieno lito cento monetos. 2015 m. rugpjūčio 31 d. šis objektas įtraukatas į Gineso rekordų knygą. Pinigų muziejuje esanti piramidė yra didžiausia pasaulyje piramidė pastatyta iš pinigų.

Pinigų istorija. Šioje salėje lankytojai supažindinami su pasaulio pinigų raida nuo seniausių jų formų iki elektroninių pinigų.

Bankininkystės istorija. Pristatoma bankininkystės raida nuo pirmųjų kredito įstaigų atsiradimo iki šių dienų, supažindinama su buvusiomis pinigų reformomis, stabilizuojant šalies finansų ir kredito rinką pasaulinės ūkio krizės metais. Taip pat nušviečiamas nacionalinės bankininkystės žlugimas 1940 m. sovietams okupavus Lietuvą.

Šiuolaikiniai pinigai. Lankytojai susipažįsta su šiuolaikiniais įvairiose valstybėse naudojamais banknotais ir monetomis, gauna žinių apie šiuolaikinių lietuviškų pinigų gamybą. Pristatoma Lietuvos banko istorija nuo jo įsteigimo iki šių dienų: galima apžiūrėti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Lietuvos Respublikos ir kitų kraštų monetas, cirkuliavusias Lietuvoje, taip pat lietuviškas progines monetas.

Teminės ekspozicijos. Teminės ekspozicijos neatsiejamos nuo konkrečių eksponatų ir mokymo renginių pristatymo parodų ir edukacijos salėje. Pvz., pristatomi juvelyriniai dirbiniai, Lietuvos banko įsigyti iš tauriųjų metalų supirktuvių Nepriklausomybės atkūrimo metu, siekiant panaudoti nuvertėjančius rublius ir apsaugoti vertybes, kad jos nebūtų išgabentos į Maskvą.

Kauno filialas. Ekspozicijos rinkinyje pristatomi eksponatai, pasakojantys apie Lietuvos banko istoriją, bankininkystės raidą nepriklausomoje Lietuvoje, pinigų istoriją LDK ir Lietuvoje (šiuo metu laikinai uždarytas).

Interaktyvios mokomosios priemonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pinigų muziejus yra Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) diegimo projekto dalyvis. Muziejuje galima naudotis garso technika, vaizdo projektoriais, DVD. Lankytojai interaktyvių priemonių pagalba paverčiami dalyviais:[3] [4]

  • galima savarankiškai nusikalti suvenyrinę plokštelę,
  • pasisverti ant specialių svarstyklių ir sužinoti, kiek jis kainuotų, jei parodytas svoris būtų paverstas auksiniu, platininiu ar sidabriniu,
  • stebėti realiu laiku didžiuliame ekrane informaciją apie prekybą vertybiniais popieriais NASDAQ OMX Vilniaus biržoje, matyti pasirinktos valstybės finansinius ir ekonominius duomenis, nes terminale pateikiami bene viso pasaulio pinigų pavyzdžiai kartu su faktine šalių informacija,
  • matyti virtualias ekspozicijas, teminius filmus ir žaidimus, menines instaliacijas,
  • naudotis specializuota interneto prieiga kompiuteriniuose terminaluose su liečiamaisiais ekranais, pasitikrinti muziejuje įgytas žinias sprendžiant testus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.muziejai.lt/kaunas/banko_muz.htm Pinigų muziejaus Kauno filialas
  2. http://kaunoaleja.lt/lietuvos-banko-pinigu-muziejui-draugiskiausio[neveikianti nuoroda] neigaliesiems-muziejaus-apdovanojimas/ „Draugiškiausio muziejaus 2012“ apdovanojimas
  3. http://kootvela.blogspot.com/2012/04/pinigu-muziejus-cia-dirba-ne-tik.html Pinigų muziejus: čia dirba ne tik pinigai, bet ir lankytojai
  4. http://www.lrt.lt/radijas/anonsai/2197/_ziniu_amzius_interaktyvus_ir_inovatyvus_muziejus[neveikianti nuoroda] Interaktyvus ir inovatyvus muziejus

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]