Pilies sala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°39′9″ š. pl. 24°56′1″ r. ilg. / 54.65250°š. pl. 24.93361°r. ilg. / 54.65250; 24.93361

Traku nacionalinis parkas.png
Pilis saloje
Pilies sala iš paukščio skrydžio

Pilies sala, arba Trakų pilies sala – viena iš Galvės ežero didesnių salų Trakuose. Joje įsikūrusi garsioji Trakų pilis, kuri ypatinga ne tik savo istorine reikšme, bet ir tuo, jog yra viena iš nedaugelio Rytų Europoje pilių, pastatytų saloje (kita Nöteborg arba Орешек pilis Ladogos saloje ties Nevos ištakomis).

Galvės ežero ir jame plytinčių salų kraštovaizdis yra laikomas išskirtinės reikšmės gamtos paveldu. Tai vienas iš kriterijų, dėl kurių Trakų istorinis nacionalinis parkas pretenduoja patekti į UNESCO Kultūros paveldo sąrašą. Pilies sala yra Galvės ežero hidrografinio draustinio ir Trakų salos ir pusiasalio pilių kultūrinio rezervato teritorijoje, todėl čia bet kokia veikla yra griežtai ribojama. Pilies kompleksas užima apie 2,15 ha Pilies salos ploto ir yra gerai matomas nuo šiaurinio Galvės ežero kranto. Salos pilies statybai buvo panaudotos trys salos, tarpus tarp jų užpylus 1,6-1,7 m grunto. Aplink rūmus, salos pakraščiu išmūryta akmeninė gynybinė siena su kontraforsais.

Miestą su sala jungia pėstiesiems skirtas Trakų pilies tiltas, susidedantis iš dviejų dalių (72,1 ir 107,9 m ilgio), tarp kurių įsiterpusi Karaimų (Karvinės) sala. Čia įrengta prieplauka, kurioje sustoja jachtos, turistiniai kateriai, kiti laivai. Salos prieigose vasarą, be kitų, vyksta tradicinė baidarių ir kanojų irklavimo Galvės regata, jachtų varžybos, žiemą renkasi burinių ledrogių mėgėjai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]