Pereiti prie turinio

Philips Wouwerman

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Filipsas Vouvermanas (Vauvermansas, ol. Philips Wouwerman, ar Wouwermans, 1619 m. gegužės 24 d.(?), Harlemas, Nyderlandai – 1668 m. gegužės 19 d., ten pat) – XVII a. Nyderlandų tapytojas. Tapė peizažus, buities vaizdus, gyvulius, mūšių scenas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filipsas Vouvermanas gimė Harleme. Pakrikštytas 1619 m. gegužės 24 d. Jis buvo vyriausias iš 3 tapytojo Pouwels Joosten sūnų. Jo motina Susanna van den Bogert buvo ketvirtąja tėvo žmona. Iš pradžių Vouvermanas tikriausiai mokėsi pas tėvą, po to − pas Fransą Halsą. Gali būti, kad dėl arklių vaizdavimo jį instruktavo tapytojas Pieter Verbeeck. 1638 m. Vouvermanas trumpai lankėsi Hamburge, pasak jo mokinio Matthias Scheits, norėdamas vesti katalikę moterį Annetje Pietersz van Broeckhof prieš protestantiškos giminės nuostatas. Hamburge Vouvermanas mokėsi pas menkai žinomą istorinį tapytoją Evert Decker (m. 1647 m.).

Iki 1640 m. Filipsas Vouvermanas su žmona grįžo į Harlemą ir 1640 m. rugpjūčio 8 d. įstojo į Harlemo Šv. Luko tapytojų gildiją. 1642 m. jo mokiniais minėti švedas Koert Witholt, olandai Nicolaes Ficke ir Jacob Warnars. 1642 ir 1655 m. Vouvermanas registruotas vietos civilinėje sargyboje. Jis su žmona turėjo daug vaikų, iš kurių 7 išgyveno vaikystę. Filipsas Vouvermanas mirė 1668 m. gegužės 19 d., buvo palaidotas Harlemo Naujojoje bažnyčioje (Nieuwe Kerk). Filipsas Vouvermanas pažymėtas apie 1000 paveikslų autoriumi, visgi didelę dalį šio palikimo iš tikro nutapė jo broliai Piteris (1623–1682) ir Janas (1629–1666), bei kiti imituotojai. Labai mažai paveikslų datuoti, todėl nustatyti Vouvermano kūrybos chronologiją yra sunku.

Išskirtiniais Vouvermano kūriniais laikomi paveikslai, vaizduojantys arklius, dažniausiai mūšio ar medžioklės metu. Kai kurių peizažų stilistika artima itališkai. Nemanoma, kad Vouvermanas kada nors būtų buvęs Italijoje, tikriausiai itališkus motyvus jis paėmė iš Harlemo tapytojo Pieter van Laer (1592−1642), kuris praleido keletą metų Italijoje, kūrybos. 1737 − 1759 m. laikotarpyje Jean Moyreau publikavo 89 graviūras pagal Vouvermano paveikslus, tokiu būdu dailininkas XVIII a. tapo vienu iš žinomiausių Olandijos tapytojų.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]