Pereiti prie turinio

Pelikso Bugailiškio premija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Pelikso Bugailiškio premijaLietuvos nevalstybinė premija, kuri kasmet kovo 11 d., kai 1923 m. įsteigtas Šiaulių Aušros muziejus ir pagerbiant muziejaus steigėjo Pelikso Bugailiškio atminimą, įteikiama kraštotyrininkui, mokslininkui, muziejininkui, nusipelniusiam tyrinėjant Šiaulių krašto kultūros paveldą.

Premija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pelikso Bugailiškio premija įsteigta 1999 m. Šiaulių „Aušros“ muziejaus tarybos sprendimu. Iniciatoriai Julija Daniliauskienė, Rimantas Belickas ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus kolektyvas.

Premijos lėšas sudaro P. Bugailiškio palikimo dalis (4540 Lt), R. Belicko (2500 Lt), „Aušros“ muziejaus (2000 Lt) įnašai, kitų organizacijų ir privačių rėmėjų pinigai. Premijos dydį lemia premijai skirtų lėšų metinės palūkanos.

Premija skiriama už muziejininkystės, kraštotyros darbus, kultūrinę ir mokslinę veiklą bei darbus, įprasminančius P. Bugailiškio vardą. Premijos skyrimui sudaroma 9 asmenų komisija iš premijos steigėjų ir kitų kompetentingų asmenų trejų metų laikotarpiui, sudėtį nustato „Aušros“ muziejaus taryba. Kandidatus premijai gauti kasmet iki vasario 1 d. siūlo mokslo, švietimo, kultūros įstaigos, visuomeninės organizacijos, muziejaus taryba, gali pasisiūlyti ir patys kandidatai.

Laureatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1999 m. – paminklotvarkininkas Egidijus Prascevičius, už Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio įsteigimą.
 2. 1999 m. paskatinamoji premija – ekologas Vidmantas Lopeta, už kraštotyrinę veiklą Kurtuvėnų regioniniame parke.
 3. 2000 m. – mokytojas Jonas Krivickas, už Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos muziejaus įkūrimą ir puoselėjimą, aktyvų dalyvavimą kultūriniame gyvenime.
 4. 2001 m. – dailininkas Antanas Krištopaitis, už kraštotyros darbus ir aktyvų dalyvavimą kultūriniame gyvenime.
 5. 2002 m. – kraštotyrininkas Vaclovas Rimkus, už Užvenčio muziejaus įkūrimą ir puoselėjimą.
 6. 2003 m. – Šiaulių „Aušros“ muziejaus mokslinė sekretorė Virginija Šiukščienė, už ilgametę muziejinę veiklą, Pelikso Bugailiškio darbų tęsimą ir tradicijų puoselėjimą.
 7. 2004 m. – fotografas Antanas Dilys, už Lietuvos fotografijos istorijos ir filokartijos paveldo kaupimą, populiarinimą ir perdavimą „Aušros“ muziejui.
 8. 2005 m. – paveldosaugos pradininkas Šiaulių krašte Romas Olišauskas, už ilgametę veiklą puoselėjant ir saugant kultūros paveldą.
 9. 2006 m. – fotografas Jonas Tamulis, už ilgametį muziejinį darbą ir kraštotyros veiklą.
 10. 2007 m. – archeologė Birutė Kazimiera Salatkienė, už ilgametį aktyvų muziejinį ir mokslinį darbą, muziejininkystės ir kraštotyros populiarinimą.
 11. 2008 m. – inžinierius Jonas Rimkevičius, už Šiaulių radijo ir televizijos muziejaus įsteigimą.
 12. 2009 m. – archeologas Bronius Dakanis, už nuopelnus tyrinėjant ir populiarinant Šiaulių krašto archeologijos ir kultūros paveldą, aktyvią visuomeninę veiklą.
 13. 2010 m. – žurnalistas, kraštotyrininkas, Akmenės rajono laikraščio „Vienybė" redaktorius Leopoldas Rozga už nuopelnus tyrinėjant ir populiarinant Akmenės kraštą, ilgametį kraštotyros darbą.
 14. 2011 m. – Šiaulių „Aušros“ muziejaus vyr. fondų saugotoja Viktorija Lozaitienė-Narvydaitė, už muziejaus rinkinių saugojimą, gausinimą ir puoselėjimą.
 15. 2012 m. – teisėjas Alfredas Vilbikas už teisėsaugos paveldo kaupimą ir populiarinimą, visuomeninių Priešgaisrinės apsaugos ir Policijos muziejų įkūrimo Šiauliuose inicijavimą, Lietuvos teismų istorijos tyrinėjimus ir leidinius.
 16. 2014 m. – fotografas Algirdas Musneckis už Šiaulių krašto istorijos, paveldo fiksavimą, istorinės ikonografijos sklaidą, aktyvų dalyvavimą Šiaulių miesto kultūros gyvenime.
 17. 2016 m. – Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis už harmoningą gamtos ir kultūros paveldo puoselėjimą, aktyvų dalyvavimą regiono kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime.
 18. 2017 m. – matematikas, architektūros ir kultūros istorijos tyrinėtojas Sigitas Vladas Saladžinskas už kryptingą Šiaulių tarpukario modernizmo architektūros tyrinėjimą ir aktualizavimą, aktyvų Šiaulių miesto istorijos populiarinimą bei ilgametį bendradarbiavimą su Šiaulių „Aušros“ muziejum.
 19. 2018 m. – archeologė Audronė Šapaitė (po mirties) už indėlį tyrinėjant ir populiarinant Šiaurės Lietuvos archeologijos paveldą, kūrybišką archeologijos mokslo pritaikymą „Aušros“ muziejaus ekspozicijose, parodose, edukacinėse programose ir gyvosios archeologijos šventėse.
 20. 2020 m. – kraštotyrininkė Elena Burdulienė už ilgametį kraštotyros darbą, Šaukėnų kraštotyros muziejaus įkūrimą, kultūros ir gamtos paveldo puoselėjimą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]