Pavirvytės kapinynas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Pavirvytės kapinynas arba Gudų kapinynas – kapinynas Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje, netoli Gudų ir Pavirvytės (Viekšnių seniūnija) kaimų, Virvytės kairiajame krante.

Tyrimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kasant žvyrą apie 1965 m. buvo rasta IX a. – XIII a. dirbinių (dviašmenio kalavijo geležtė su įrašu ir kitų) ar jų fragmentų. 19771979 m., 1981 m. Mažeikių kraštotyros muziejus (tyrimų vadovė Adelė Cholodinskienė) ir 19831984 m. Istorijos institutas (tyrimų vadovė Ilona Vaškevičiūtė) ištyrė 3267 m² plotą. Rasti 108 X a. – XII a. ir 48 XVI a. – XVII a. nedegintų bei 26 X a. – XIV a. sudegintų mirusiųjų kapai. Dauguma X a. – XIV a. kapuose rastų įkapių – ginklai ir darbo įrankiai būdingi žiemgaliams ir kuršiams. Reti radiniai: geležinis šalmas, spalvoto stiklo apyrankė, svarstyklėlės ornamentuotoje žalvarinėje dėžutėje, akmeninės liejimo formos. Rasta daug XVI a. – XI a. Lietuvos, Lenkijos, Livonijos ordino ir Rygos miesto monetų, žiedų, kitų radinių. Radinius saugo Mažeikių muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus ir Lietuvos nacionalinis muziejus.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Adolfas TautavičiusPavirvytės kapinynas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. 262 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]