Pereiti prie turinio

Paula Modersohn-Becker

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Paula Modersohn-Becker
Gimė 1876 m. vasario 8 d.
Vokietija
Mirė 1907 m. lapkričio 21 d. (31 metai)
Vokietija
Veikla vokiečių tapytoja

Paula Moderzon-Beker (vok. Paula Modersohn-Becker, 1876 – 1907 m.) – XX a. pr. vokiečių tapytoja, siejama su ankstyvuoju vokiečių ekspresionizmu.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paula Beker gimė 1876 m. vasario 8 d. Dresdene, augo Brėmene. Jos tėvai priklausė vidutinei klasei ir rėmė dukters meninius polinkius. Jai tikriausiai didelį įspūdį paliko 1895 m. realistinių tapytojų iš Vorpsvedės paroda Brėmeno kunsthalėje. Ji pradėjo lankyti dailės pamokas Brėmene ir Berlyne, šešis mėnesius praleido Londone. 1897 m. vasarą tapė Vorpsvedėje, kurioje nuolat apsistojo sekančiais metais. Verpsvedėje kuriantys tapytojai idealizavo kaimo vaizdus. Paulai Moderzon-Beker nebuvo visiškai priimtinas jų sentimentalus požiūris į kaimą, 1899 m. gruodžio 31 d. ji išvyko iš Vokietijos ir simboliškai naujojo šimtmečio pirmąją dieną atvyko į Paryžių. Ji mokėsi Colarossi akademijoje Paryžiuje.

Verpsvedėje Paulos mylimuoju buvo dailininkas Otas Moderzonas, su kuriuo ji susituokė 1901 m. gegužę. Apie metus laiko pora tapė kartu, tačiau Paulos meniniai interesai pranoko jos vyro ir Verpsvedės dailininkų. Ji 1903 ir 1905 m. vyko į Paryžių, faktiškai paliko savo vyrą, nors išliko finansiškai priklausoma. 1906 m. vyras atvyko Į Paryžių, pora susitaikė ir Paula 1907 m. grįžo į Verpsvedę būdama nėščia. Paula Moderzon-Beker mirė 1907 m. lapkričio 20 d. Verspvedėje nuo širdies veiklos sutrikimo, 18 dienų po duktės Matildės gimimo.[1] 1906 metai Paryžiuje dailininkės kūryboje laikomi inovatyviausiais ir vaisingiausiais. Jos kūrybai darė įtaką P. Sezano, P. Gogeno ir nabių grupės dailininkų kūrybos. Paulos Moderzon-Beker dailė siejama su ankstyvuoju vokiečių ekspresionizmu. 1927 m. Brėmene atsidarė Paulos Moderzon-Beker muziejus, kuriame saugoma didžioji jos kūrybos dalis. Tai buvo pirmasis muziejus pasaulyje, skirtas moteriai-tapytojai.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]