Patmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Koordinatės: 37°19′ š. pl. 26°32′ r. ilg. / 37.317°š. pl. 26.533°r. ilg. / 37.317; 26.533

Salos padėtis Dodekanese

Patmas (gr. Πάτμος) – sala Egėjo jūros rytuose, Dodekaneso salyno šiaurėje, netoli vakarinių Mažosios Azijos krantų; priklauso Graikijai, Pietų Egėjo periferijai. Plotas – 34 km².

Salos kranto linija labai vingiuota. Šiaurinę ir pietinę salos dalis jungia siaura sąsmauka. Greta yra smulkios Arkų ir Marato salelės. Paviršius kalnuotas, iškyla iki 269 m (Pranašo Elijo k.). Būdingi subtropiniai krūmynai, sukultūrinti kraštovaizdžiai.

2011 m. Patme gyveno 3047 žmonės. Pagrindinė gyvenvietė – Choras, uostamiestis – Skala. Verčiamasi turizmu, žemės ūkiu (alyvuogės, vynuogės, vaisiai). Patmo sala garsi stačiatikių vienuolynų ir šventyklų gausa. Čia yra įtvirtintas Šv. Jono Patmiečio vienuolynas bei Apokalipsės urvas (UNESCO pasaulio paveldo objektai).

Teigiama, kad Patme gyveno Šv. Jonas Patmietis, dažnai tapatinimas su apaštalu Jonu. Ši sala minima Apreiškimo Jonui knygoje, kurios įžangoje teigiama, kad būtent čia autorius patyrė aprašomas vizijas. 1088 m. buvo įsteigtas Šv. Jono vienuolynas. Vienuolių valdžia gerokai sumažėjo salos gyventojams praturtėjus iš laivų statybos ir prekybos, todėl sala 1720 m. buvo padalyta tarp vienuolių ir pasauliečių. Dabartinis Patmas siekia išlikti piligrimų bei turistiniu centru.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]