Paprastieji karosai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Carassius
(Carassius gibelio)
Sidabrinis karosas (Carassius gibelio)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Antklasis: Žuvys
(Wikispecies-logo.svg Pisces)
Klasė: Kaulinės žuvys
(Wikispecies-logo.svg Osteichthyes)
Poklasis: Stipinpelekės žuvys
(Wikispecies-logo.svg Actinopterygii)
Būrys: Karpžuvės
(Wikispecies-logo.svg Cypriniformes)
Šeima: Karpinės
(Wikispecies-logo.svg Cyprinidae)
Gentis: Paprastieji karosai
(Wikispecies-logo.svg Carassius)

Paprastieji karosai (lot. Carassius, angl. Crucian carps) – karpinių (Cyprinidae) šeimos žuvų gentis.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auksinis karosas - Lietuvoje dažna verslinė žuvis, paplitusi ežeruose ir upėse. Paprastai sugaunama 25-35 cm, 0,5-2,0 kg

Sidabrinis karosas į Lietuvos vandenis pateko atvežtas užveisti vandens ūkiuose. Tai labai judri žuvis, gerai veisiasi visose tinkamose vietose. Puikiai jaučiasi ir stovinčiuose vandenyse, ir upėse.

Žvejyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gaudant meškere, masalui paprastai naudojami žemės kirminai, duona, šutintos perlinės kruopos. Geriausia papildomai pamaitinti išspaudomis arba jauku. Geriausiai kimba anksti ryte ir vakare saulei besileidžiant.


 Merge-arrows.svg  Šį straipsnį yra pasiūlyta sujungti su „Sidabrinis karosas“.
Dėl kokių priežasčių palikta ši žymė, galite sužinoti diskusijų puslapyje.
 Merge-arrows.svg  Šį straipsnį yra pasiūlyta sujungti su „Auksinis karosas“.
Dėl kokių priežasčių palikta ši žymė, galite sužinoti diskusijų puslapyje.

Lyginant su sidabriniu, paprastasis karosas yra labiau suplotas iš šonų, dažniausiai būna tamsesnis. Jo šonai turi gražų auksinį atspalvį, o pilvo ir analinis pelekai būna ryškiai raudoni (tas derinys žuvį daro ypač gražią), rečiau - tamsūs. Sidabrinis karosas nebūtinai būna sidabro spalvos. Kai kuriuose uždumblėjusiuose vandens telkiniuose sidabriniai karosai būna beveik juodi, kitur turi bronzinį atspalvį kaip kokie karšiai. Sidabrinio karoso snukis smailesnis nei paprastojo karoso, žvynai didesni. Jis greičiau auga, dėl to ir buvo įveistas mūsų vandenyse. Paprastieji karosai (Carassius carassius l.) Lietuvoje gyvena nuo seno, tačiau pastaruoju metu šalyje daug labiau išplito įvežtas sidabrinis karosas (Carassius auratus l.). Paprastasis, dar kitaip vadinamas - auksinis karosas, daugiau paplitęs mažose kūdrose, nedideliuose užžėlusiuose ežeruose bei tvenkiniuose. Upėse jis retas. Tuo tarpu įvežtasis sidabrinis karosas Lietuvoje išplito ne tik kūdrose ir tvenkiniuose, bet ir upėse, mariose, ežeruose. Paprastasis karosas mėgsta laikytis vandens augalų sąžalynuose, kur dumblingas dugnas, ramus vanduo. Jis daug lėtesnis už sidabrinį karosą. Artėjant žiemai, atvėsus vandeniui, paprastieji karosai lenda į dumblą ar vandens žoles ir apsnūsta. Vasarą kūdrai išdžiuvus, paprastieji karosai neretai taip pat išlieka gyvi įsirausę į telkinio dugną. Po liūčių jie vėl išplaukia ir pradeda įprastą gyvenimą. Skirtingai nei paprastasis, sidabrinis karosas plauko ne tik prie augalų, bet ir atvirose vietose. Kaip ir karpiai, sidabriniai karosai mėgsta laikytis ir prie vandens paviršiaus, nevengia ir srovės (upėse kartais sugaunami ir gana srauniose vietose). Artėjant žiemai ir atšalus vandeniui sidabriniai karosai taip neapsnūsta, kaip paprastieji. Kartais jie sugaunami ir žiemą meškeriojant nuo ledo (ypač upių įlankose). Paprastieji karosai prie paviršiaus pakyla dažniau tik ten, kur jį siekia vandens augalai. Iš sidabrinio karoso Kinijoje buvo išvestos auksinės žuvelės, kurios auginamos visame pasaulyje akvariumuose ir parkų tvenkiniuose. Ieškodami maisto karosai mėgsta knisti dugno dumblą, ypač tose vietose, kur daugiau sąnašų, tarp augalų. Jie minta uodų, apsiuvų ir kitų vabzdžių lervomis, augaliniu maistu. Labiau paplitę sidabriniai karosai meškeriojami įvairiu masalu: Musių lervomis, sliekais, įvairiomis tešlomis, gabalėliu blyno, virtais makaronais, kruopomis, konservuotais kukurūzais, apsiuvų, uodų lervomis. Paprastasis (auksinis) karosas yra retesnis ir tingesnis, todėl rečiau ir sugaunamas. Paprastieji karosai ypač gerai kimba per karščius, kai gerai įšyla vanduo. Jiems masalas dažniausiai guldomas ant dugno. Masalas - tešla, kruopos, batonas, uodų lervos. Ant sliekų paprastieji karosai kimba prasčiau.