Orų išvestinė priemonė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Orų išvestinė priemonėfinansinė priemonė, kuri gali būti panaudota organizacijos ar individo kaip rizikos valdymo strategijos dalis, tam kad būtų sumažinta rizika susijusi su nepalankiomis ar netikėtomis orų sąlygomis. Kaip ir akcijų pasirinkimo sandorių, pinigų srautų apsikeitimo sandorių ar kitų išvestinių priemonių, jų vertė yra susieta su pagrindiniu lyginamuoju dydžiu, šiuo atveju orų temperatūra.

Orų išvestinių finansinių priemonių rinka užgimė 1997 m., tuomet kai „Enron“ sudarė pirmąjį orų derivatyvų kontraktą su glaudžiai susijusia komunalinių paslaugų bendrove. Dabar didžioji dauguma orų derivatyvų yra sudaromi Čikagos prekių biržoje. Didžioji jos apyvartos dalis tenka su temperatūra susietoms priemonėms. Birža taip pat rengia pasirenkamuosius sandorius ir ateities sandorius, kurių grąža priklauso nuo kritulių kiekio (lietaus, sniego) ar vėjo.

Vis daugiau investuotojų atranda 19 mlrd. USD vertinamą rinką, kurioje sudaromi ateities sandoriai – finansinės priemonės, susietos su oro sąlygomis. Stambiausi šios rinkos žaidėjai yra apribotots rizikos fondai. Investiciniai bankai ir draudimo įmonės taip pat yra svarbūs orų išvestinių priemonių rinkos dalyviai.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Orų derivatyvai – sezoninių ar nuo gamtinių sąlygų priklausomų verslų draudimas. Šie instrumentai skiriasi nuo įprasto draudimo, kuris dažniausiai leidžia apsisaugoti nuo mažai tikėtinų ir pražūtingų įvykių, tokių kaip uraganas ar viesulas. Orų derivatyvai gali padėti apsidrausti nuo daug kasdieniškesnių grėsmių. Pavyzdžiui, šiltu žiemos sezonu šildymą teikiančios bendrovės mažesnes pajamas gali kompensuoti pelnu iš šių priemonių.

Iš pradžių tai buvo papildoma rinka energetikos bendrovėms, kurios ieškojo galimybių apsidrausti nuo gamtinių dujų ar elektros paklausos svyravimų. Dabar, augant investuotojų rizikos apetitui, atsiranda fondų, linkusių rizikuoti ir rinktis neišbandytas strategijas. Jie leidžia specialistams sugalvoti naujoviškų būdų, kaip išnaudoti orų permainas.

Makleris sumoka premiją pardavėjui už pasirinkimo sandorį, pagal kurį jis gali uždirbti iš būsimos temperatūros. Jeigu orų temperatūra pasieks nustatytą lygį, pardavėjas pirkėjui sumokės suderėtą sumą, jeigu ne, priemoka liks pardavėjui, o sandoris bus baigtas.

Sezono metu makleriai gali pirkti arba parduoti pozicijas. Priklausomai nuo prognozių kainos staiga kyla aukštyn arba krinta.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]