Onegos krantas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dalis Onegos įlankos. JAV armijos kartografinės tarnybos žemėlapis (serija N501, 1954 m.).

Onegos krantas (rus. Онежский берег) – kranto ruožas pietinėje Baltosios jūros dalyje, Onegos įlankos šiaurės rytų krante, nuo Onegos upės žiočių iki Ucht-Navoloko kyšulio.

Dalį Onegos kranto nuo Onegos žiočių iki kyšulio Letnij Orlovas (м. Летний Орлов) kartais vadina Liamcos krantu (Лямицкий берег), pagal Liamcos kaimo (Лямца) pavadinimą.

Onegos krantui būdingos terasuotos pelkėtos lygumos ir morenos su kristalinių uolienų išeigomis. Pakrantėje ties Liamcos kaimu į paviršių išeina viršutinio proterozojaus moliai, smėliai, aleuritai. Krantas labai raižytas, daugiausia žemas, iš dalies užpelkėjęs. Vietomis apaugęs mišku (eglės, pušys, beržai, o tarp Glubokij kyšulio ir Liamcos – maumedžiai).

Priekrantinė jūros dalis, apsaugota nuo šiaurės ir šiaurės rytų vėjų, gerai įšyla, nes vasarą būna daug giedrų šiltų dienų. Priekrantėje yra žvejybos vietos.

Centrinėje kranto dalyje yra Uchtos ir Kiandos užutėkiai. Krante teka upės Liamca, Veiga, Kianda, Tamica ir kitos. Krante yra tokios gyvenvietės kaip Pokrovskojė, Tamica, Kianda, Nižmozeras, Purnema, Liamca, Pušlachta.[1]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]